İmam Hatip lisesi öğrencilerinin öznel iyi oluşu ile okul memnuniyeti (Üsküdar ilçesi örneği)
Subjective well-being and school satisfaction of Imam Hatip high school students (The case of Uskudar province)
  1. Tez No: 899496
  2. Yazar: SÜMEYYE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İSMAİL BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye'de din eğitimi denilince akla ilk gelen kurumlar arasında olan imam hatip liseleri, yıllar boyunca ve günümüzde birçok tartışmanın odağında olmuştur. Müfredatının dini bir muhtevaya sahip olması sebebiyle ülkenin politik, ekonomik, fikri ve eğitimsel sebeplerle çoğu kez müzakere edilmesi gereken konuları arasında yer almıştır. Böylesi canlı ve ilgi gören imam hatip liselerine dair daha kapsamlı bir resim çizmek önem arz etmektedir. Bu okullarda eğitim ve öğretim gören ergenlik dönemindeki öğrencilerin iç dünyaları ile her gün devam ettikleri lise ortamının ilişkisini anlamak, imam hatip kurumlarının etkililiği ve verimi için önemlidir. Bu durum göz önüne alındığında, öğrencilerin öznel iyi oluşu ve okul memnuniyeti arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefleyen bu çalışma oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışması imam hatip lisesi öğrencilerinin öznel iyi oluşları ile okul memnuniyeti arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, ekonomik gelir düzeyi, genel sağlık durumu gibi demografik özelliklerin öğrenci öznel iyi oluşu ve okul memnuniyetine bir etkisi olup olmadığı araştırılmak istenmektedir. Araştırma İstanbul ili, Üsküdar ilçesindeki 5 imam hatip lisesindeki 9, 10, 11 ve 12. sınıf kız ve erkek öğrencileri kapsamaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Eryılmaz'a ait Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği (2009), Sayın ve Kayıkçı (2010) tarafından geliştirilen Öğrenci Memnuniyeti Ölçeği'nin bir adaptasyonu ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Tez 4 ana bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde kavramsal ve tarihsel çerçeve oluşturulmuş, üçüncü bölümde araştırmanın yöntem ve analizleri detaylandırılmıştır. Dördüncü bölümde bulgular tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma sonuç, tartışma ve öneriler ile sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
Imam Hatip High Schools, which are among the first institutions that come to mind when it comes to religious education in Turkey, have been the focus of much debate over the years and continue to be so today. It is important to paint a more comprehensive picture of these lively and widely discussed Imam Hatip High Schools. Understanding the relationship between the inner worlds of adolescents receiving education in these schools and the high school environment they attend daily is crucial for evaluating the effectiveness and efficiency of Imam Hatip institutions. In light of this, this study, which aims to investigate the relationship between students' subjective well-being and school satisfaction, holds significant importance. This thesis examines the relationship between the subjective well-being of Imam Hatip High School students and their school satisfaction. Additionally, it seeks to explore whether demographic characteristics such as age, gender, grade level, economic income level, and general health status impact students' subjective well-being and school satisfaction. This study covers 9th, 10th, 11th, and 12th-grade male and female students in 5 Imam Hatip High Schools in Üsküdar, Istanbul. The data collection tools used in the study include the“Adolescent Subjective Well-Being Scale”developed by Eryılmaz (2009), an adaptation of the“Student Satisfaction Scale”developed by Sayın and Kayıkçı (2010), and a personal information form. The thesis is divided into four main sections. The first two sections establish the conceptual and historical framework, while the third section details the research methods and analyses. The fourth section presents the findings in tabular form. The research concludes with results, discussion, and recommendations.