İşe yabancılaşma, iş yerinde mutluluk ve işin anlamlılığı arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
Examining the relationships between work alienation, happiness at work, and meaningfulness of work: A study on healthcare workers
- Tez No: 899511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN ORAL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın temel amacı işe yabancılaşma, iş yerinde mutluluk ve işin anlamlılığı arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Çalışmanın evrenini Antalya'da bir ilçe devlet hastanesinde görev yapan 302 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Anket formunda; katılımcılara yönelik kişisel ve mesleki sorular, işe yabancılaşma, iş yerinde mutluluk ve işin anlamlılığı ölçekleri kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda; işe yabancılaşma ile iş yerinde mutluluk, işin anlamlılığı ve alt boyutları arasında negatif yönlü; iş yerinde mutluluk ile işin anlamlılığı ve alt boyutları arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda katılımcıların iş yerinde mutluluk ve işin anlamlılığı düzeyinin artması işe yabancılaşmayı istatistiksel olarak azaltırken; katılımcıların iş yerinde mutluluk düzeyinin artması işin anlamlılığını istatistiksel olarak arttırmaktadır. Aracı etki analizi sonucuna göre işin anlamlılığının işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde iş yerinde mutluluk kısmi aracı rolü üstlenmiş ve sonuç olarak katılımcıların işini anlamlı bulmaları iş yerinde mutluluğu arttırmakta, artan iş yerinde mutluluk ile bireyler daha az işe yabancılaşma yaşamaktadırlar. Düzenleyici etki analizi sonucuna göre işin anlamlılığının işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde iş yerinde mutluluğun düzenleyici rolü istatistiksel olarak anlamlı çıkmış ve sonuç olarak iş yerinde mutluluk arttıkça işin anlamlılığının işe yabancılaşma üzerindeki etkisi azalmaktadır. Sağlık çalışanlarında işe yabancılaşma, iş yerinde mutluluk ve işin anlamlılığı konularında sağlık bakanlığına, hastane yönetimine ve araştırmacılara önemli sorumluluklar düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the relationship between work alienation, happiness at work and meaningfulness of work. The population of the study consists of 302 healthcare workers working in a district state hospital in Antalya. In the questionnaire form, personal and professional questions, work alienation, happiness at work and meaningfulness of work scales were used for the participants. Result of the correlation analysis, a negative relationship was found between work alienation and happiness at work, meaningfulness of work and its sub-dimensions; a positive and moderate relationship was found between happiness at work and meaningfulness of work and its sub-dimensions. Result of the regression analysis, an increase in the participants' level of happiness and meaningfulness of work at work statistically reduces work alienation; an increase in the participants' level of happiness at work statistically increases the meaningfulness of work. Result of the mediating effect analysis, happiness at work played a partial mediating role in the effect of meaningfulness of work on work alienation, and as a result, participants' finding their work meaningful increased happiness at work, and with increased happiness at work, individuals experienced less work alienation. Result of the moderation effect analysis, the moderation role of happiness at work in the effect of meaningfulness of work on work alienation was found to be statistically significant, and as a result, as happiness at work increases, the effect of meaningfulness of work on work alienation decreases. The ministry of health, hospital management and researchers have important responsibilities regarding work alienation, happiness at work and meaningfulness of work among healthcare professionals.