Ergenlerde ve yetişkinlerde dijital obezite
Digital obesity in adolescents and adults
- Tez No: 899518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde ve yetişkinlerde dijital obezite kavramının incelenmesidir. Araştırma kapsamında, bağımlılık, obezite, dijital obezite, dijital oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, cihaz bağımlılığı, internet bağımlılığı, tıkınmalı izleme ve teknolojik cihazlardan kaynaklı oluşan sağlık problemleri incelenmiştir. Anılan kavramlar, dijital obeziteye neden olan ve dijital obezite sonucu doğan sonuçlar olarak öngörüldüğünden dolayı bu kavramların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu süreçte bireylerin dijital obezite düzeylerinin anlaşılması için bir ölçek geliştirilme ihtiyacı duyulmuş, alanyazında yapılan araştırmalarda dijital obezite ölçeğine rast gelinemediğinden dijital obezite ölçeği geliştirilmiştir. Araştırma sürecinde uzman görüşleri sonucunda yapılan düzeltmelerden sonra 46 maddeden oluşan bir taslak ölçek oluşturulmuş 289 katılımcıdan Google formlar aracılığıyla veri toplanılmıştır. Yapılan geçerlilik, güvenirlik ve açımlayıcı faktör analizleri sonucunda 25 maddeden oluşan bir dijital obezite ölçeği geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek 5 faktörden oluşmakta bu faktörler, dijital oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, cihaz-internet bağımlılığı, tıkınmalı izleme ve sağlık problemleri olarak adlandırılmıştır. Geliştirilen ölçek dijital obezite düzeyini 5 faktörle ölçebilen geçerli ve güvenilir bir ölçektir. Geliştirilen dijital obezite ölçeği için 223 bireyin katılımıyla yeniden veriler toplanmış, doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Çalışmada ölçek maddelerine ek olarak, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla, kişisel bilgi formu oluşturulmuş ve ölçeğe eklenmiştir. Araştırma, bir ana problem ve 12 alt problemden oluşmaktadır. Ana problem katılımcıların dijital obezite düzeylerini, alt problemler ise katılımcıların dijital obezite düzeylerinin, yaşa, eğitim durumuna, yaşadığı yere, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, internete sahip olma durumu, telefon kullanmaya başlama yaşı, sosyal medya kullanmaya başlamaya yaşı, dijital oyuna başlama yaşı, günlük ortalama ekran süresi, günlük ortalama dijital oyun oynama süresi ve günlük internete bağlı olma durumlarına göre farklılıkları olarak belirlenmiştir. Her bir alt problemin, ölçek alt boyutlarına göre analiz sonuçları belirlenmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research encompasses the examination of health problems arising from digital obesity, digital game addiction, social media addiction, device addiction, internet addiction, binge-watching, and health issues related to technological devices. Since these concepts are presumed to cause digital obesity and result in its consequences, the aim of the study is to investigate these concepts. In the process, there was a need to develop a scale to understand individuals' levels of digital obesity. As existing research did not yield a digital obesity scale, one was developed after corrections based on expert opinions, resulting in a draft scale comprising 46 items. Following validity, reliability, and exploratory factor analyses, a digital obesity scale consisting of 25 items was developed. The developed scale comprises five factors named digital game addiction, social media addiction, device internet addiction, binge-watching, and health problems. These factors consist of items designed to measure the respective dependencies. The developed scale is a valid and reliable instrument capable of measuring digital obesity levels with five factors. Data were collected from 223 participants through Google Forms, including 108 females and 105 males. Participants were distributed across age groups, with 25% in the 14-21 age range, 42% in the 22-29 age range, and approximately 33% aged 30 and above. In addition to scale items, a personal information form was created and added to the scale to determine participants' demographic characteristics. The research comprises one main problem and 12 sub-problems. The main problem focuses on participants' digital obesity levels, while sub-problems address variations in participants' digital obesity levels based on factors such as age, education level, place of residence, mother's education level, father's education level, internet access status, age of starting to use a phone, age of starting to use social media, age of starting to play digital games, daily average screen time, daily average digital game playing time, and daily internet-connected status. Analysis results for each sub-problem were determined based on scale sub-dimensions and discussed in comparison with existing literature.