Kuşaklar arası muhasebe mesleğine bakış açısının araştırılması: Burdur ili örneği
Investigating intergenerational perspectives on the accounting profession: The example of Burdur province
  1. Tez No: 899519
  2. Yazar: GÜLŞAH ÜZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ APALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Muhasebe mesleği yıllar içerisinde değişkenlik göstererek, dönem içerisindeki olaylardan, toplumun yapısından, devletin politika ve tutumlarından etkilendiği görülmektedir. Bu etkilenim sonucunda da bireyler arasında muhasebe algısının değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Muhasebe mesleğine ilişkin algılar altı temel boyuttan oluşmaktadır. Bunlar; etik, uzmanlık, liderlik, canlılık, görünürlük ve açıklılık olarak sıralanmaktadır. Boyutların, etik boyutu; dürüstlük, hakkaniyet, adalet vb. fikirleri içermektedir. Kuşaklar arasındaki değişikliklerin ve algının ne derecede değiştiğini görebilmek için çalışmada kayıp kuşaktan başlayarak, kuşakların muhasebe algısının incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çoklu boyutları olan muhasebe algısı, kayıp kuşak, sessiz kuşak, baby boomers, X kuşağı, Y kuşağı, milenyum kuşağı, Z kuşağı, alfa kuşağı olarak ayrılan ve uzun dönemi içeren süreçteki değişikliklerin belirlenebilmesi için çalışmanın evrenini Burdur il, ilçe ve köylerinde yaşayan bireyler belirlemektedir. Çalışmada 4.837 anket Google forms yöntemi ile gönderilmiş ve 475 adet anket ise yüz yüze olarak yapılmıştır. Toplamda 1.314 kişiye, gönüllülük esasına bağlı olarak, Google Form ve yüz yüze önceden kanıt düzeyi incelenen ve onaylanan bir anket ölçeği kullanılmıştır. Veriler 2023 yılının ilk altı ayında toplanmıştır. Anketin birinci bölümünde demografik özellikleri içerin 8 soru, ikinci bölümünde ise muhasebe algısına yönelik 25 ifade, 5'li likert ölçeğinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Araştırma amacına uygun olarak toplanan verileri frekans dağılımı, Güvenilirlik Analizi, One Way Anova ve Normallik Testi analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Burdur ilinde yaşayan X, Y, Z ve Alfa kuşaklarından özellikle Alfa kuşağının diğer kuşaklardan farklı algıladığı, H1, H2, H3, H4 ve H5 hipotezlerinin anlamlı çıktığı, Güvenirlilik Analizinde Cronbach's Alpha değerinin 0,904 ile yüksek derecede güvenilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the accounting profession has changed over the years and is affected by the events during the period, the structure of the society, and the policies and attitudes of the state. As a result of this influence, it is known that the perception of accounting varies among individuals. Perceptions about the accounting profession consist of six basic dimensions. These; They are listed as ethics, expertise, leadership, vitality, visibility and openness. The ethical dimension of the dimensions; honesty, fairness, justice, etc. Contains ideas. The aim of the study is to examine the accounting perception of generations, starting from the lost generation, in order to see the changes and to what extent the perception has changed between generations. The population of the study is determined by individuals living in Burdur provinces, districts and villages in order to determine the changes in the long-term process, which is divided into multi-dimensional accounting perception, lost generation, silent generation, baby boomers, X generation, Y generation, millennium generation, Z generation, alpha generation. In the study, 4.837 surveys were sent via Google forms and 475 surveys were conducted face to face. A total of 1.314 people were interviewed on a voluntary basis, using Google Form and a face-to-face survey scale, the level of evidence of which was previously reviewed and approved. Data was collected in the first six months of 2023. In the first part of the survey, 8 questions about demographic characteristics were prepared, and in the second part, 25 statements regarding accounting perception were prepared using a 5-point Likert scale. Frequency distribution, Reliability Analysis, One Way Anova and Normality Test analyzes were performed on the data collected in accordance with the research purpose. The study found that individuals from Generation X, Y, Z, and Alpha in Burdur perceive Alpha Generation differently from other generations. The hypotheses H1, H2, H3, H4, and H5 were found to be significant, and the reliability analysis showed a high degree of reliability with a Cronbach's Alpha value of 0.904.