Medyada yaşlılık olgusunun incelenmesi: Türk filmleri örneği
Analyzing the phenomenon of old age in media: The case of Turkish films
- Tez No: 899522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tüm dünyada ve Türkiye'de gerek doğum oranlarının azalması gerekse tıp alanındaki gelişmeler sonucunda nüfus yaşlanmaktadır. Yaşlı bireylerin sayısındaki artış ile birlikte yaşlılık ile ilgili çalışmalar artmış, yaşlılık dönemi sorunlarının üzerinde durulmaya başlanmıştır. Bu çalışmalar gerek bilimsel gerekse kültürel alanda yapılmıştır. Sinema da kültürel bağlamda topluma ayna tutan medya araçlarından biridir. Çalışmada toplumun ve yaşlı bireylerin yaşlılık algısı hem yansıtılması hem de yeniden üretilmesi kapsamında sinema filmleri aracılığı ile incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi olan filmler 1960'lı yıllardan günümüze uzanan bir yelpaze içerisinden üç döneme ayrılarak ve her dönem için üçer adet olarak seçilmiştir. Seçilen filmlerde sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan farklı dinamiklere sahip olan yaşlı bireylerin yer almasına dikkat edilmiştir. Her film çalışmanın amacına uygun başlıklar altında incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda yaşlılık olgusunun yıllar içerisindeki değişimini görmek amaçlanmıştır. Yapılan inceleme nitel araştırma çerçevesinde içerik analizi yöntemi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
All over the world and in Turkey, the population is aging as a result of the decrease in birth rates and developments in the field of medicine. With the increase in the number of elderly individuals, studies on old age have increased and the problems of old age have started to be emphasized. These studies have been conducted both in scientific and cultural fields. Cinema is one of the media tools that hold a mirror to society in a cultural context. In this study, the perception of old age of the society and elderly individuals is examined through cinema films within the scope of both reflecting and reproducing the perception of old age. The films, which are the sample of the study, were selected from a spectrum ranging from the 1960s to the present day, divided into three periods and three films for each period. In the selected films, attention was paid to the inclusion of elderly individuals with different social, economic and cultural dynamics. Each movie was analyzed under headings appropriate to the purpose of the study. As a result of these examinations, it was aimed to see the change in the phenomenon of old age over the years. The analysis was made by content analysis method within the framework of qualitative research