Doğrusal olmayan Fourier Kantil birim kök testi ile etkin piyasa hipotezinin incelenmesi: OECD ülkelerinde bir uygulama
Investigation of efficient market hypothesis with nonlinear Fourier Quantile unit root test: An application in OECD countries
- Tez No: 899531
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DALGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) ülkelerinin hisse senedi piyasalarında etkin piyasalar hipotezinin (EPH) varlığını test etmektir. Analiz dönemi olarak her bir örneklem için veri bulunabilirliği dikkate alınarak en uzun dönem kullanılmaktadır. Bu amaçla öncelikle geleneksel birim kök testleri olarak sınıflandırılan Genişletilmiş Dickey ve Fuller (1981) (ADF) birim kök testi, Zivot ve Andrews (1992) (ZA) birim kök testi, Im ve Schmidt (2008) kalıntılarla genişletilmiş en küçük kareler (RALS-ADF) birim kök testi, Kapetanios, Shin ve Snell (2003) (KSS) birim kök testi, Enders ve Lee (2012) Fourier (F-ADF) birim kök testi ve Christopoulos ve Leon-Ledesma (2010) doğrusal olmayan Fourier (F-KSS) birim kök testi kullanılmıştır. Daha sonra bu çalışmayı literatürde yer alan diğer çalışmadan ayıran, Bahmani-Oskooee vd. (2020) tarafından geliştirilen, Fourier Doğrusal Olmayan Kantil birim kök testi (FNQKS) kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ADF birim kök testinde 5 ülkede, RALS-ADF testinde 6 ülkede, KSS testinde 13 ülkede, ZA testinde 14 ülkede, F-ADF testinde 11 ülkede, F-KSS testinde 11 ülkede birim kök sıfır hipotezinin reddedildiği yani, bu ülkelerin borsalarında EPH'nin geçerli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmayı literatürdeki diğer çalışmalardan ayıran FNQKS testi analiz sonuçlarına göre 27 ülke için birim kök sıfır hipotezinin reddedildiği görülmektedir. Buna göre geleneksel testlerden elde edilen sonuçların aksine FNQKS testi sonuçlarına göre OECD ülkelerinin yaklaşık olarak %70'inde EPH'nin geçersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kantil bazlı sonuçlar ise OECD ülkelerinde pozitif ve negatif şokların EPH üzerinde farklı etkilerinin olduğunu, yani asimetrik bir yapının var olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the existence of efficient markets hypothesis (EMH) in the stock markets of OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development) countries. For each sample, the longest period is used as the analysis period, considering data availability. For this purpose, firstly we used, tests that can be categorised as conventional unit root tests in which the Augmented Dickey and Fuller (1981) (ADF) unit root test, Zivot and Andrews (1992) (ZA) unit root test, Im and Schmidt (2008) residuals-augmented least squares (RALS-ADF) unit root test, Kapetanios, Shin and Snell (2003) (KSS) unit root test, Enders and Lee (2012) Fourier (F-ADF) unit root test and Christopoulos and Leon-Ledesma (2010) non-linear Fourier (F-KSS) unit root test. Then, the Fourier Non-linear Quantile Unit Root Test (FNQKS) developed by Bahmani-Oskooee et al. (2020), which distinguishes this study from other studies in the literature, is used. According to the results of ADF unit root tests, in 5 countries, in the RALS-ADF test, in 6 countries, in the KSS test, in 13 countries, in the ZA test, in 14 countries, in the F-ADF test, in 11 countries, and in the F-KSS test, in 11 countries the null hypothesis of unit root is rejected , that is, EMH is not valid for the stock markets of these countries. According to the results of the FNQKS test, which distinguishes the study from other studies in the literature, the null hypothesis of unit root is rejected for 27 countries. Accordingly, contrary to the results obtained from conventional tests, FNQKS test results show that the EMH is invalid in approximately 70 per cent of OECD countries. Quantile-based results show that positive and negative shocks have different effects on the EPH in OECD countries, that is, there is an asymmetric structure.