Bölgesel güvenlik kavramı içerisinde Arap Birliğinin sorunlara bakışı; Suriye İç Savaşı örneği
The perspective of the Arab League on problems within the concept of regional security; the example of the Syrian Civil War
  1. Tez No: 899553
  2. Yazar: MUHAMMED MURSHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT BOZYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Arap Birliği'nin bölgesel güvenlik kavramı içerisindeki rolü ve Suriye İç Savaşı'na yönelik yaklaşımı incelenmektedir. Araştırma, Soğuk Savaş sonrası değişen güvenlik anlayışları bağlamında Arap Birliği'nin uluslararası ve bölgesel güvenlik politikalarını değerlendirmektedir. Çalışma, öncelikle güvenlik kavramının tarihsel gelişimini ve uluslararası güvenlik yaklaşımlarını ele alarak Arap Birliği'nin bu süreçlerdeki konumunu analiz etmektedir. Arap Birliği'nin yapısı, amaçları ve faaliyetleri detaylandırılarak, örgütün bölgesel güvenlikte üstlendiği misyon ortaya konulmaktadır. Özellikle Suriye İç Savaşı sürecinde Arap Birliği'nin aldığı kararlar, uyguladığı politikalar ve bu politikaların etkinliği üzerinde durulmaktadır. Araştırmada, Arap Birliği'nin Suriye krizine yönelik politikaları, üyelik askıya alma süreci, gözlemcilik faaliyetleri ve barış girişimleri gibi temel adımlar üzerinden tartışılmakta, örgütün bölgesel güvenliğe etkisi değerlendirilmektedir. Ayrıca, Arap Birliği'nin bölgesel güvenlik politikalarının zayıflıkları, karşılaştığı sorunlar ve uluslararası aktörlerle olan ilişkileri ele alınmaktadır. Çalışmanın bulguları, Arap Birliği'nin bölgesel güvenlikte etkili bir rol üstlenme kapasitesini sınırlayan faktörleri ortaya koymakta ve örgütün daha etkin bir güvenlik politikası geliştirmesi için gereken adımları tartışmaktadır. Sonuç olarak, Arap Birliği'nin bölgesel güvenlik içerisindeki konumunun güçlendirilmesi için kurumsal reformların ve daha güçlü uluslararası işbirliklerinin gerekli olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of the Arab League in the concept of regional security and its approach to the Syrian Civil War. The study evaluates the international and regional security policies of the Arab League in the context of changing security perceptions after the Cold War. The study first analyzes the historical development of the concept of security and international security approaches and analyzes the position of the Arab League in these processes. The structure, objectives and activities of the Arab League are detailed, and the mission undertaken by the organization in regional security is revealed. In particular, the decisions taken by the Arab League during the Syrian Civil War, the policies implemented by the Arab League and the effectiveness of these policies are emphasized. The study discusses the policies of the Arab League towards the Syrian crisis through basic steps such as the membership suspension process, observation activities and peace initiatives, and evaluates the organization's impact on regional security. In addition, the weaknesses of the Arab League's regional security policies, the problems it faces and its relations with international actors are discussed. The findings of the study reveal the factors that limit the Arab League's capacity to assume an effective role in regional security and discuss the steps required for the organization to develop a more effective security policy. In conclusion, it is emphasized that institutional reforms and stronger international cooperation are necessary to strengthen the position of the Arab League in regional security.