İnşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamalrının bulanık mantık yöntemiyle incelenmesi: Küçük ve orta ölçekli işletmeler örneği
Analysis of occupational health and safety practices in the construction industry using fuzzy logic: A case study of small and medium-sized enterprises
  1. Tez No: 899585
  2. Yazar: FATİH ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yürütülen çalışmanın amacı küçük ve orta ölçekli inşaat firmalarında iş sağlığı güvenliği düzeyini artırmak amacıyla çalışma sahasındaki iş sağlığı performansı ile iş sağlığı yönetim sistemi performansını birlikte ele alarak ortalama iş güvenliği performans düzeyini inceleyen bir model oluşturulmasıdır. Bu amaçla yürütülen çalışmada, Marmara Bölgesi'nde yer alan çeşitli illerde bulunan 34 küçük ve orta ölçekli inşaat firması çalışmanın örneklem grubunu teşkil etmektedir. Örneklem grubundan elde edilen veriler SPPS programında faktör analizi ve tanımlayıcı analizle ile MATLAP programıyla ise bulanık mantık yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulanık mantık yaklaşımıyla iki giriş ve bir çıkış değişkeni oluşturulmuş ve beşer parametre ile tanımlanmıştır. Ardından bulanık yaklaşımla oluşturulan 25 kural ile hesaplanan ortalama güvenlik endeksi 5,69 olarak elde edilmiştir. İncelenen 34 küçük ve orta ölçekli inşaat firmasının %52,8'ini teşkil eden 18 inşaat firmasının ortalama güvenlik performansının düşük güvenlik performansına, %47,2'sini teşkil eden 16 inşaat firmasının ise yüksek performans sergilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to create a model that examines the average occupational safety performance level by considering occupational health performance and occupational health management system performance together in order to increase the level of occupational health and safety in small and medium-sized construction companies. In the study conducted for this purpose, 34 small and medium-sized construction companies located in various provinces in the Marmara Region constitute the sample group of the study. The data obtained from the sample group were analyzed by factor analysis and descriptive analysis in SPPS program and fuzzy logic method in MATLAP program. With the fuzzy logic approach, two input and one output variables were created and defined with five parameters each. Then, the average safety index calculated with 25 rules created with the fuzzy approach was obtained as 5.69. It is seen that 18 construction companies, which constitute 52.8% of the 34 small and medium-sized construction companies analyzed, have low safety performance and 16 construction companies, which constitute 47.2%, have high performance.