Grupla psikolojik danışmanın öğretmen adaylarının demokratik tutum ve empatik beceri düzeylerine etkisi
The Effect of the psychological counseling on the democratic attitude and the emphatic skill levels of teacher candidates
- Tez No: 89960
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ GRUPLA PSİKOLOJİK DANIŞMANIN ÖĞRETMEN ADAYLARININ DEMOKRATİK TUTUM VE EMP ATİK BECERİ DÜZEYLERİNE ETKİSİ Mücahit DİLEKMEN Danışman : Prof. Dr. Nihal ÖREN 1999 - Sayfa 136 Jüri : Prof. Dr. Nihal ÖREN Prof. Dr. Muhittin AŞKIN Prof. Dr. Zafer GÖKÇAKAN Bu araştırmada, grupla psikolojik danışmanın öğretmen adaylarının demokratik tutum ve empatik beceri düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın ömeklemi; 1998-1999 öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı son sınıfında okuyan 110 öğrencinin tamamına Demokratik Tutum Ölçeği ve Empatik Beceri Ölçeği uygulanarak, düşük puan alanlar ve grupla psikolojik danışmaya istekli olanlar arasından seçkisiz örnekleme yöntemi ile 20 kişi deney, 20 kişi kontrol grubuna ayılarak araştırma grubu oluşturulmuştur. Deney ve kontrol grupları her iki ölçekten aldıkları puanlar açısından karşılaştırılmış ve aralarında önemli bir fark olmadığı belirlenmiştir. Deneklerin demokratik tutumlarının belirlenmesinde Gözütok (1995) tarafından Türkiye'ye uyarlanarak geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılan Demokratik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Empatik becerilerin belirlenmesinde ise Dökmen (1988) tarafından geliştirilen Empatik Beceri Ölçeği B - Formu kullanılmıştır. 20 kişilik deney grubu 10'ar kişilik iki danışma grubuna ayrılmış, her grupla haftada bir kez olmak üzere 10 hafta grupla psikolojik danışma yapılmıştır. Kontrol grubuna hiçbir işlem yapılmamıştır. Deney sonunda kontrol ve deney grubuna adı geçen ölçme araçları son- test olarak tekrar uygulanmıştır. Deney ve kontrol grublannın demokratik tutum ve empatik beceri puan farklarının karşüastinlmasmda (0.01) ve (0.05) hata payı esas alınarak T test kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda, deney grubu lehine anlamlı farkların olduğu gözlenmiştir. Başka bir değişle, grupla psikolojik danışmaya katılan öğretmen adaylarının demokratik tutum ve empatik beceri düzeylerinde kontrol grubuna göre önemli farklılıkların olduğu sonucuna varılmıştır. A
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECT OF THE GROUP PSYCHOLOGICAL COUNSELING ON THE DEMOCRATIC ATTITUDE AND THE EMPHATIC SKILL LEVELS OF TEACHER CANDIDATES Mücahit DÎLEKMEN Supervisor : Prof. Dr. Nihal ÖREN 1999 -Pages 136 Juiy: Prof. Dr. Nihal ÖREN Prof. Dr. Muhittin AŞKIN Prof. Dr. Zafer GÖKÇAKAN This study is carried out in order to investigate the effect of group psychological counselling on the democratic attitude and the emphatic skill levels of teacher candidates. The sample of the study; 110 students From Main Branch of Primary School Teaching of the same department, Kazım Karabekir Faculty of Education, Atatürk University were applied Democratic Attitude Scale and Emphatic Skill Scale in 1998-1999 academic year, 20 students among the ones getting low grades and willing for group psychological counselling were randomly chosen for the experiment group, and 20 for control group. The experiment and control group were compared for the grades they took for bom scales, and no significant difference was found. For the assesment of the subjects, Democratic Attitude Sacale, which was adopted by Gözütok (1995) for Turkey and the reliability of which was tested, have been used. For the assesment of empathic sktüs, Emphatic Skill Scale B-Form, developed by Dökmen (1988) was used. The experimental group of 20, was divided into two counseffing groups of 10, each group was given counselling for each week. Nothing was given to control group. The above mentioned scales were applied again to the experiment and the control group as a post-test t-test was used for the comparison mean point variations between groups which had (0.05) and (0.01) range of mistake. The obtained data were tested for democratic attitude and emphatic skill the measurments revealed significant differences for the experimental group. In other words, significant differences were found in the democratic attitude and emphatic skill levels of the teacher candidates when compared with the control group. \i