Öz düzenleme programının çocukların öz düzenleme ve duygu düzenleme becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the impact of the self-regulation program on children's self-regulation and emotion regulation skills
- Tez No: 899622
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜDRİYE YILDIZ BIÇAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, öz düzenleme becerileri içerisinde yer alan duygu düzenleme becerisini temel alan Öz Düzenleme Programının okul öncesi dönem çocuklarının (60-72 ay) öz düzenleme ve duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 19 deney, 19 kontrol grubu olmak üzere toplam 38 çocuk ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında deneysel yöntem, nitel verilerin toplanmasında ise görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde çocukların demografik bilgilerine yönelik araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”, çocukların öz düzenleme becerilerini ön test- son test-kalıcılık testi aşamalarında değerlendirmek amacıyla“4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz Düzenleme Ölçeği (Öğretmen Formu)”, çocukların duygu düzenleme becerilerini ön test- son test- kalıcılık testi aşamalarında değerlendirmek amacıyla“Okul Öncesi Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel sürecinde, Kuypers tarafından (2011) zihinsel ve nörobiyolojik bozukluğu olan çocukların öz düzenleme becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak üzere geliştirilmiş olan Düzenleme Bölgeleri Programının (The Zones of Regulation Program) felsefesi ve bilimsel sonuçları temel alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Öz Düzenleme Programı”uygulanmıştır. Program 10 hafta boyunca haftada 1 gün 30-45 dk sürecek şekilde uygulanmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış ebeveyn görüşme formu kullanılmıştır. Veriler, uygun analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda uygulama yapılan grubun duygu düzenleme becerileri ve öz düzenleme engelleyici kontrol becerisinde anlamlı farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of the Self-Regulation Program based on emotion regulation skills, which are part of self-regulation skills, on the self-regulation and emotion regulation skills of preschool children (60-72 months). The study group of the research consisted of a total of 38 children and their parents, including 19 experimental and 19 control groups. A mixed research method, utilizing both quantitative and qualitative research methods together, was employed in the research. Experimental method was used for collecting quantitative data, while interview method was used for collecting qualitative data. In the quantitative part of the research,“General Information Form”prepared by the researcher for collecting demographic information of the children,“Self-Regulation Scale for 4-6 Year-Old Children (Teacher Form)”for evaluating children's self-regulation skills in pre-test and post-test stages, and“Preschool Emotion Regulation Scale”for evaluating children's emotion regulation skills in pre-test, post-test, and follow-up stages were used. In the experimental process of the research, the“Self-Regulation Program”developed by the researcher based on the philosophy and scientific results of the“Zones of Regulation Program”developed by Kuypers (2011) to help improve self-regulation skills of children with mental and neurobiological disorders was implemented. The program was applied for 10 weeks, once a week, for 30-45 minutes each session. In the qualitative part of the research, a semi-structured parent interview form prepared by the researcher was used. The data were analyzed using appropriate analysis methods. As a result of the research, it was observed that there was a significant difference in the emotion regulation skills and inhibitory control skills of self-regulation in the group where the program was applied.