Bakış açıları bağlamında kuşaklar üzerinden bir inceleme
A review across generations in the context of perspectives
- Tez No: 899682
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, kuşakların dijital reklamlara bakış açılarının incelenmesidir. Bu kapsamda araştırmada, dijital reklamlara yönelik algı, tutum ve davranışların seviyesinin katılımcıların kuşaklarına göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, dijital reklam algısının dijital reklamlara yönelik tutum ve davranışlar üzerindeki etkisi ve bu ilişkilerde katılımcıların kuşaklarının düzenleyici rolünün incelenmesi de hedeflenmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi ile ulaşılan toplam 401 gönüllü katılımcı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, demografik bilgi formu, Dijital Reklam Algısı Ölçeği ve Dijital Reklama Yönelik Tutum ve Davranış Ölçeğini içeren çevrimiçi bir anket formu aracılığı ile olarak toplanmıştır. Araştırmada toplanan verileri analiz etmek için SPSS v26 kullanılmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen ANOVA analizleri sonucunda, Y kuşağının dijital reklamlara yönelik algı, tutum ve davranış düzeylerinin, X kuşağına kıyasla daha yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Hayes Process makrosu kullanılarak gerçekleştirilen analizlerde, dijital reklam algısının dijital reklamlara yönelik tutum ve davranışlar üzerinde pozitif yönde etkileri olduğu, ancak bu etkilerde kuşakların düzenleyici rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the perspectives of generations on digital advertisements. In this context, the study aims to examine whether the level of perceptions, attitudes and behaviors towards digital ads differ according to the generations of the participants. In addition, it is also aimed to examine the effect of digital ad perception on attitudes and behaviors towards digital ads and the moderator role of the generations of the participants in these relationships. The research was conducted in the relational screening model. The sample of the study consisted of a total of 401 volunteer participants who were reached by convenient sampling method. The data were collected through an online questionnaire including demographic information form, Digital Advertising Perception Scale and Attitudes and Behaviors towards Digital Advertising Scale. SPSS v26 was used to analyze the data collected in the study. As a result of the ANOVA analysis conducted in the research, it was determined that the perception, attitude and behavior levels of Generation Y towards digital advertisements were significantly higher than Generation X. In addition, in the analyses performed using Hayes Process macro, it was concluded that the perception of digital ads has positive and significant effects on attitudes and behaviors towards digital ads, but generations do not have a moderator role in these effects.