Matematik eğitiminde farklılaştırılmış öğretime ilişkin yapılan çalışmaların sistematik derlemesi
A systematic review of studies on differentiated instruction in mathematics education
- Tez No: 899702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN TURAN ÖZPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada matematik eğitimi alanında farklılaştırılmış öğretime ilişkin ulusal ve uluslararası alanda 2000-2023 yılları arasında yapılan çalışmaları incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda YÖKTEZ, DergiPark, Proquest Dissertations and Theses, Web of Science, ERIC, ScienceDirect, Google Scholar, Mendeley, EbscoHost veri tabanlarıdan tarama yapılmış ve konu ile uygun olan, dahil etme kriterlerini sağlayan ulusal ve uluslararası 132 (78 tez-54 makale) araştırma sistematik derleme kapsamında incelenmiştir. Elde edilen çalışmalar yayın türü, yayın dili, yayın yılı, yayınlandığı ülke, araştırma yaklaşımı, araştırma yöntemi, örneklem grubu ve büyüklüğü, anahtar kelime yoğunluğu ve amaç cümlesi bakımından betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular sonucunda bu konuda en fazla yayının 2021 yılında yapıldığı görülmüştür. En çok tercih edilen yöntemin nitel yaklaşım, en çok tercih edilen yöntemin deneysel araştırma yöntemi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmalarda en çok tercih edilen örneklem gruplarının öğretmenler ve ortaokul öğrencileriyken en çok tercih edilen örneklem büyüklüğünün ise "
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the national and international studies on differentiated instruction in mathematics education between 2000 and 2023. For this purpose, YÖKTEZ, DergiPark, Proquest Dissertations and Theses, Web of Science, ERIC, ScienceDirect, Google Scholar, Mendeley, EbscoHost databases were searched and 132 (78 theses-54 articles) national and international studies (78 theses-54 articles) that are appropriate to the subject and meet the inclusion criteria were examined within the scope of systematic review. The studies were analyzed using descriptive analysis method in terms of publication type, publication language, publication year, country of publication, research approach, research method, sample group and size, keyword density and purpose statement. As a result of the findings, it was seen that the most publications on this subject were made in 2021. It was found that the most preferred approach was qualitative approach and the most preferred method was experimental research method. It was seen that the most preferred sample groups in the studies were teachers and secondary school students, while the most preferred sample size was the "