The Effective use of visual aids in young learner English classes
Çocukların İngilizce dersinde gösrel desteğin etkili kullanımı
- Tez No: 132622
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN TÜTÜNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
IV ÇOCUKLARIN İNGİLİZCE DERSİNDE GÖRSEL DESTEĞİN ETKİLİ KULLANIMI ÖZET Ana dilinden başka yabancı bir dil bilinmesi ülkemizde çok önemli bir unsur olarak görülmektedir. Bu görüş doğrultusunda yabancı dil eğitimi ilkokul yaşlarında, hatta okul öncesi çağlarda dahi verilmeye başlandı. Bu gelişmeyle birlikte“küçük yaş yabancı dil öğrencileri”olarak adlandırılan, özellikleri bakımından bilinen yabancı dil öğrenci kategorilerinden daha farklı, yeni bir öğrenci grubu türemiştir. İngilizce öğretmenleri, bu öğrencilerin ihtiyaçlarının yetişkin veya gençlerden çok farklı olduğunu gördüler. Geçmişten günümüze çocuk yaştaki yabancı dil öğrencilerinin ihtiyaçlarım en iyi şekilde karşılamak bir başka deyişle onları yabancı dil edinimi sürecinde daha başarılı kılmak adına bir çok yeni fikir geliştirildi. Çocukların ruhsal, fiziksel, bilişsel ve sosyal yapılan dikkate alınarak bilinen yöntem ve teknikler uyarlandı. Çocukların bu özelliklerinden dolayı, onlar için hazırlanmış yabancı dil ders kitapları, yetişkin veya ergen öğrenciler için tasarlanmış olanlardan yapı olarak farklılık gösterirler. Çocuklar için hazırlanmış kitaplarda dikkat çeken ilk özellik, diğer ders kitaplarına kıyasla daha fazla resim içermesidir. Ders kitapları incelendikçe, çocukların İngilizce dersinde görselliğin önemli bir rol oynadığı sonucuna varılabilir. Nitekim bir çok eğitimci (Campbell, 1998: 96, 125; Broughton et al., 1980: 83, 107; Nunan, 1999:81) dil eğitiminde görselliğin önemini belirtmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, görsel destek materyallerinin çocukların yabancı dil dersindeki etkisini incelemek ve öğrencilerin görselliğe karşı olan tutumunu ortayakoymaktır. Bununla birlikte, öğretmenlerin bu konuyla ilgili görüşlerini ortaya koymak araştırmanın diğer bir amacıdır. Tüm bu sorulara uygun cevaplar bulmak amacıyla, küçük çapta bir araştırma yapılmıştır. Amaçlı örnekleme prensipleri doğrultusunda, deneklere çeşitli test ve anketler uygulanmıştır. Denekler bir grup ikinci sınıf öğrencisi (sekiz yaşında) ve bir grup İngilizce öğretmeni olarak belirlenmiştir. Ayrıca, resimlerin yaşa ve bilişsel olgunluğa göre değişen rollerini ortaya koymak için iki farklı ders kitabı incelemiştir. Araştırma özel bir İlköğretim Okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları görselliğin çocukların İngilizce dil edinimi sürecini olumlu yönde etkilediğini, öğretmenlerin görsel destek materyallerini düzenli olarak derste kullandıklarını ve öğrencilerin genelde görselliğe karşı olumlu bir tutum içerisinde olduklarım ortaya koymuştur. Sonuç olarak görselliğin çocukların İngilizce dersinde önemli bir işlevi olduğu ve her İngilizce öğretmeninin görsellikten yararlanması gerektiği söylenebilir. Anahtar Kelimeler 1 -Görsellik 2-Görsel Destek 3 -Dil Edinimi 4-Küçük yaş yabancı dil öğrencileri
Özet (Çeviri)
THE EFFECTIVE USE OF VISUAL AIDS IN YOUNG LEARNER ENGLISH CLASSES SUMMARY Knowing a foreign language besides the mother tongue is regarded very essential in our country. Due to this fact, foreign language education has begun at very early ages, such as primary school or at the nursery school. This development introduced a learner group whose features are very different from learners formerly known. In the context of language education, these learners are named 'young learners'. ELT teachers realized that the needs of young learners are very different from adults or adolescents. Many theories have been developed in order to cover the needs of young learners and to achieve best results in their Foreign Language Acquisition. While trying to find appropriate methods of how to teach young learners, the psychological, physiological, cognitive and social characteristics of children were considered. Due to these characteristics, young learners' course books are designed in a different way from course books for adults or teenagers. The most significant feature of young learners' course books is the fact that they are illustrated with lots of pictures. When these course books are analysed it can be seen that visual items have an essential function. In fact, many scholars (Campbell, 1998: 96, 125; Broughton et al., 1980: 83, 107; Nunan, 1999:81) emphasized the role of visualization in Language Learning. The aim of this study is to check whether the use of visuals is so essen^ *"* young learner English classes. Furthermore, the children's attitude towards visuajp&ftm of all kind and the views of the young learner English teachers on this issue ar^^^sn as objectives to be investigated in a small scale.In order to find appropriate answers to these questions, a small-scale research was conducted. Within the principles belonging to purposive sampling, several tests and questionnaires were applied to the subjects. The subjects were a group of second graders (eight years old) and a group of young learner English teachers. Besides, two course books were analysed in order to indicate the different roles of pictures according to pupils' age and mental maturity. The research was carried out at a private primary school. The research findings showed that visualization has a positive influence on young learners' acquisition of English as a foreign language. Further, it came out that teachers of young learners use visual aids regularly in classes and that pupils' have in general a positive attitude towards visual learning. As a conclusion, it can be said that visual aids have an inevitable vital function in young learner English classes and every ELT teacher should use them in classes. Key words 1-Visuality 2-Visual Aid 3 -Language Acquisition 4- Young Learners