İngilizce dersinde uygulanan Ayrılıp Birleşme-4 tekniği ile öğrencilerin liderlik, iş birliği, dil öz yeterlik ve başarılarının geliştirilmesi
Improving students' leadership, cooperation, language self-efficiency and achievement with the Jigsaw-4 technique in English courses
- Tez No: 899729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR TULUNAY ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışmada İngilizce öğretiminde kullanılan iş birliğine dayalı öğrenme ayrılıp birleşme-4 etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarıları, liderlik ve iş birliği becerileri, İngilizce ile ilgili öz yeterlikleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında bir lisede iki ayrı sınıfta gerçekleştirilmiş olan araştırmada, deney ve kontrol gruplarından oluşan iki grup yer almıştır. Deney grubunda dersler ayrılıp birleşme-4 etkinlikleriyle, kontrol grubunda ise Milli Eğitim Bakanlığı 12. sınıf İngilizce Dersi Öğretim Programı doğrultusunda hazırlanan ders kitabındaki etkinliklerle yürütülmüştür. Araştırmada karma desenden faydalanılmış ve veriler başarı testi, gençlik liderlik özellikleri ölçeği, İngilizce öz yeterlik inancı ölçeği, iş birlikli öğrenme ölçeği, sosyometri, gözlem, görüşme ve öğrenci değerlendirme formlarıyla elde edilmiştir. Araştırmanın nicel kısmını ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen; nitel kısmını ise uygulama sonrasındaki deney grubu öğrencileriyle, rehber öğretmen ve sınıf öğretmeniyle yapılan görüşmeler, etkinlikler esnasındaki gözlemler, etkinlikler öncesi ve sonrası uygulanan sosyometriler, etkinlikler boyunca devam eden öğrenci değerlendirme formları oluşturmuştur. Nicel verilerin analizinde verilerin normallik ölçütlerini karşılaması durumunda parametrik testlerden, karşılamaması durumunda ise parametrik olmayan testlerden faydalanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniğine başvurulmuştur. Araştırmanın sonucunda ayrılıp birleşme-4 tekniğinin deney grubunun İngilizce ders başarısı, İngilizce dersi ile ilgili öz yeterli inançları, liderlik ve iş birliği becerileri geliştirmede kontrol grubuna göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Öğrenci ve öğretmen görüşleri ile öğretmen gözlemleri sonucunda İngilizce ders başarısı, İngilizce dersi ile ilgili öz yeterlik inançları, liderlik ve iş birliği becerilerini etkileyen duygu, öğretme-öğrenme sürecinin özellikleri, katkı, liderlik, iş birliği, iletişim-etkileşim, eğitmenin özellikleri ve değer temalarının oluştuğu belirlenmiştir. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin etkinliklere yönelik bazı sorunlar olduğunu belirttikleri ve bu sorunlara ilişkin öneriler geliştirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to identify the effect of the collaborative learning jigsaw-4 activities used in English language teaching on students' academic success, leadership and cooperation skills, and self-efficacy in English. The research, which was conducted in two different classes at a high school in the 2023-2024 academic year, included two groups: experimental and control groups. In the experimental group, the lessons were carried out with jigsaw-4 activities, and in the control group, the lessons were carried out with the activities in the textbook according to the 12th grade English Language Teaching Program of the Ministry of National Education. A mixed design was used in the research and data were obtained through achievement test, youth leadership characteristics scale, English self-efficacy belief scale, cooperative learning scale, sociometry, observation, interview and student evaluation forms. The quantitative part of the research consisted of pre-test and post-test experimental design with control group; the qualitative part of the research consisted of interviews with the experimental group students, guidance counselor and classroom teacher's observations during and after the activities, sociometrics applied before and after the activities, and student evaluation forms that continued throughout the activities. In the analysis of quantitative data, parametric tests were used if the data met the normality criteria, and non-parametric tests were used if the data did not meet the normality criteria. Content analysis technique was used to analyze the qualitative data. As a result of the research, it was concluded that the jigsaw-4 technique was more effective than the control group in improving the experimental group's success in English lessons, self-efficacy beliefs about English lessons, and leadership and collaboration skills. Moreover; emotions, characteristics of the teaching-learning process and contribution themes obtained as a result of the analysis of student and teacher opinions and teachers' observations increase students' English course success and English self-efficacy; the leadership theme obtained as a result of the analysis of student and teacher opinions and teachers' observations, and the data obtained from the sociometry applied to the students to determine their opinions about the election of the class president and whether they want to take part as president in the projects increase students' leadership skills; cooperation, communication-interaction, characteristics of the instructor themes and the data obtained from the sociometry applied to the students to determine the selection of colleagues in the project related to increase the students' cooperation skills. As a result of student and teachers' opinions and teachers' observations; emotions, characteristics of the teaching-learning process, contribution, leadership, cooperation, communication-interaction, characteristics of the instructor and value themes that affect English lesson success, self-efficacy beliefs about the English lesson, leadership and cooperation skills were observed. In addition, it was determined that the experimental group students stated that there were some problems during the activities and they developed suggestions regarding these problems.