Pazar için mamul geliştirme ve pazarlama karmasının optimumlaştırılması
Developing the new product for market and optimising the marketing mix
  1. Tez No: 899744
  2. Yazar: MUSTAFA ÇORUH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİME SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tezde pazarlama, yenilik, yeni mal, AR-GE, teknoloji, mal yaşam dönemleri gibi kavramlar tartışılmış, daha sonra da yeni mal geliştirme süreci ayrıntılarıyla incelenmiştir. Bu sırada her adımda izlenecek stratejiler verilmeye çalışılmıştır. Arkasından mal geliştirme sürecinde tüketici davranışları incelenmiştir. Pazarlama karması elemanları (Mal, Fiyat, Dağıtım Kanalı ve Tutundurma) ayrıntılarıyla incelendikten sonra bu elemanların marjinal ve grafik yöntemle optimizasyonu açıklanmıştır. Son bölümde ise bu çalışma Türkiye için ÜTÜ sektöründe uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of marketing, innovation, new products, R & D, technology, and product life cycle were discussed, after that, the process of new product development was discussed in detail. The strategies which can be taken in any stage were tried to give. The consumer decision-making process was discussed in the process of product development. The elements of the marketing mix (Product, Price, Place, and Promotion) were examined, and the optimization of the marketing mix which is made with marginal and graphic methods was given. In the last chapter, this study was applied to the IRON sector in Turkey.