The influence of social media interaction on customer visit intention in the restaurant industry, mediated by online engagement and customer involvement
Restoran sektöründe sosyal medya etkileşiminin çevrimiçi etkileşim ve müşteri katılımının aracılığıyla müşteri ziyaret niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 899745
  2. Yazar: MUHANNAD NAHED MUSTAFA ALBOJI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BLEND IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal, Ekonomi ve Siyasal İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma, Stimulus-Organizma-Tepki (S-O-T) çerçevesini kullanarak Instagram etkileşimlerinin restoran bağlamında müşteri tepkisini nasıl etkilediğini inceliyor. Instagram'daki etkileşimlerin müşterilerin bir restoranı ziyaret etme niyetini (ZEN), çevrimiçi etkileşimi (ÇE) ve müşteri katılımını (MK) nasıl etkilediğini araştırıyor., Bulgular Instagram üzerinden yapılan analiz ile, sosyal medyanın müşterilerle etkileşim (SME) ve ilişki kurma platformu olarak önemini vurguluyor ve misafirperverliğin sektördeki rolünü ortaya koyuyor. Bu çalışma, Türkiye'de restoran müşterisi olan 242 Instagram kullanıcısından elde edilen verileri analiz etmek için yapısal eşitlik modellemesini (YEM) kullanarak Instagram'daki restoran sayfalarına odaklanıyor. Bulgular, sosyal medya etkileşimlerinin ÇE, MK ve ZEN olumlu ve anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, sonuçlar, ÇE ve MK'nın SME ile ZEN arasındaki ilişkiyi aracılık ettiğini, bu değişkenler arasındaki dolaylı ilişkilerle ilgili hipotezleri desteklediğini göstermektedir. Bu araştırma, sosyal medya dinamiklerini anlamaya katkıda bulunmakta ve restoran pazarlamacılarına müşteri katılımını artırmak ve işletme büyümesini sağlamak için bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines how Instagram interactions impact customer response in the restaurant context using the Stimulus-Organism-Response (SOR) framework. It explores how interactions on Instagram influence customers' intention to visit a restaurant, online engagement (OEG), and customer involvement (CI). The study highlights the significance of Instagram as a platform for effective interaction and relationship-building with customers, emphasizing its role in the hospitality industry. The study focuses on restaurant pages on Instagram, utilizing structural equation modeling to analyze data from a sample of 242 Instagram users in Turkey who are restaurant customers. The findings reveal that social media interactions (SMI) are positively and significantly related to OEG, CI, and visit intention (VI). Furthermore, the results suggest that OEG and CI mediate the relationship between SMI and VI, supporting the hypotheses concerning the indirect relationships between these variables. This research contributes to understanding social media (SM) dynamics and provides insights for restaurant marketers to enhance customer engagement and drive business growth.