Sezai Karakoç'un şiirlerinin değerler ve değerler eğitimi açısından incelenmesi
Analysis of Sezai Karakoç's poems in terms of values and values education
- Tez No: 899778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı; Sezai Karakoç'un şiirlerindeki değerleri geçiş sıklıkları ile tespit etmek ve bu değerlerin öğretim programı açısından değerler eğitimine uygun olup olmadığını belirlemektir. Değer tespitinde Karakoç'un tüm şiirlerinin bulunduğu Diriliş Yayınları 2010 baskısı“Gün Doğmadan”kitabının içindeki“Monna Rosa, Şahdamar, Körfez, Sesler, Hızırla Kırk Saat, Taha'nın Kitabı, Gül Muştusu, Zamana Adanmış Sözler, Çeşmeler, Ayinler, Leylâ ile Mecnun, Ateş Dansı ve Alınyazısı Saati”bölümleri incelenmiştir. Nitel olan ve betimsel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada, 13 ayrı şiir kitabında evrensel ve ulusal 57 farklı değer toplam 626 kez tespit edilmiştir. Karakoç'un şiirlerinde en sık işlenen üç değer; dinî inanç, sevgi ve tarihî-kültürel mirasa duyarlı olma değerleridir. En çok değer tespit edilen, dolayısıyla değerler açısından en zengin şiir kitabı 181 kez geçiş sıklığı ile“Leylâ ile Mecnun”dur. Tespit edilen tüm değerler araştırma sonunda 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ortak metnindeki 20 değer ile bağdaştırılmış ve aralarındaki uyumun yeterli seviyede olduğu görülmüştür. Tüm incelemeler neticesinde Sezai Karakoç'un şiirlerinin değerler açısından zengin olduğu, bu şiirlerin ortaokul Türkçe dersinin üst kademelerinde değerler eğitimine uygun bulunduğu ve 2024 öğretim programının ortak metni ile benzer çizgide olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim is to determine the values in Sezai Karakoç's poems with their frequency of occurrence and to determine whether these values are suitable for values education in terms of the curriculum. Diriliş Publications' 2010 edition“Gün Doğmadan”book, which contains all of Karakoç's poems, was used in the valuation determination. The sections“Monna Rosa, Şahdamar, Körfez, Sesler, Hızırla Kırk Saat, Taha'nın Kitabı, Gül Muştusu, Zamana Adanmış Sözler, Çeşmeler, Ayinler, Leylâ ile Mecnun, Ateş Dansı and Alınyazısı Saati”in this book have been examined. In the study where the descriptive scanning model was used, 57 different universal and national values were identified a total of 626 times in 13 different poetry books. The three values most frequently mentioned in Karakoç's poems are; The values are religious belief, love and sensitivity to historical and cultural heritage. The poetry book with the most values, and therefore the richest in terms of values, is“Leyla ile Mecnun”with a frequency of 181 occurrences. At the end of the research, all determined values were reconciled with the 20 values in the common text of the 2024 The Century of Türkiye Education Model and the harmony between them was found to be at a sufficient level. As a result of all the examinations, it has been determined that Sezai Karakoç's poems are rich in values, these poems are suitable for values education at the upper levels of the secondary school Turkish course, and are in line with the common text of the 2024 curriculum.