Almancaya yeni başlayanlar için (Ortaokul) memory-kart oyununun öğrencilerin kelime öğrenimi üzerindeki etkisi
The effect of memory-card game for German beginners (Middle school) on students' vocabulary learning
- Tez No: 990763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KUMAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
2023–2024 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan düzenlemeler doğrultusunda Çoklu Yabancı Dil Eğitimi Modeli kapsamında bir pilot uygulama başlatılmıştır. Bu model, İngilizcenin yanı sıra Almancanın da ikinci yabancı dil olarak müfredatta yapılandırılmasını öngörmekte olup pilot çalışma çerçevesinde 5. sınıf öğrencilerinin haftada iki ders saati Almanca eğitimi almaları sağlanmaktadır. Çocuklar için oyunun önemli bir öğrenme aracı olduğu gerçeğinden hareketle, bu sürecin görsel ve eğitsel materyallerle desteklenerek eğlenceli hale getirilmesi, öğrencilerin Almanca dersine yönelik olumlu tutum geliştirmelerine katkı sağlayacaktır. Oyun temelli etkinlikler, çocukların kelime hazinesini zenginleştirmede ve dil öğrenimine katılımlarını artırmada etkili bulunmuştur. Bu çalışma, Almanca kelime öğretimini desteklemeye yönelik olup, alanda görev yapan öğretmenlere ders sırasında kolaylık sunacak görsel ve eğitsel nitelikte bir materyal olan (Memory-Kart Oyunu) ile“Almancaya yeni başlayanlar”için özgün ve yenilikçi bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışmamızın amacı; Memory-Kart oyunu ile geleneksel kelime öğretimini karşılaştırarak Memory-Kart oyununun 5.sınıf öğrencilerinin kelime öğrenimi üzerindeki etkisinin ve kelime öğrenme süresinin değerlendirilmesidir. Araştırma, Çoklu yabancı dil eğitim modeli kapsamında başlatılan pilot çalışma bakımından yeterli olanaklara sahip olması sebebi ile 2024-2025 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Erzurum il merkezinde bulunan bir devlet Ortaokulunun 5.sınıf seviyesindeki 2 şubede öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 5-B ve 5-D sınıflarında okuyan öğrenciler oluşturmuştur. Araştıma için 5-B ve 5-D sınıfları araştırmacı tarafından rastgele seçilmiştir. Çalışma grubu 25, Kontrol grubu 23 öğrenciden oluşmaktadır. Rastgele belirlenen sınıflara araştırma sürecine başlamadan önce Özerol (2015) tarafından geliştirilen Başarı testi kullanılarak öğrencilerin başlangıç seviyeleri ölçülmüştür. Çalışma, şubelerden biriyle“Memory-Kart oyunu”ile kısa sürede kelime öğretimi; çalışmaya katılacak ikinci şube ile de Memory-Kart oyunu olmadan geleneksel yöntemle yapılacak kelime öğretimi olmak üzere iki gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 2023–2024 academic year, a pilot implementation was launched within the scope of the Multilingual Foreign Language Education Model in line with the regulations put into effect by the Ministry of National Education. This model envisages the structuring of German as a second foreign language in the curriculum alongside English, and within the framework of the pilot study, 5th-grade students are provided with two hours of German instruction per week. Based on the fact that play is an important learning tool for children, supporting this process with visual and educational materials and making it enjoyable will contribute to students developing a positive attitude toward German lessons.Game-based activities have been found to be effective in enriching children's vocabulary and increasing their participation in language learning. This study aims to support German vocabulary teaching and presents an original and innovative approach for“beginners in German”through a visual and educational material (the Memory Card Game) that offers practical support to teachers during lessons. In this context, the aim of this study is to evaluate the effect of the Memory Card Game on 5th-grade students' vocabulary learning and the duration of vocabulary acquisition by comparing it with traditional vocabulary teaching methods. The research was conducted in the spring semester of the 2024–2025 academic year at a public middle school located in the city center of Erzurum, which was deemed to have sufficient facilities within the scope of the pilot implementation initiated under the Multilingual Foreign Language Education Model. The participants consisted of students studying in two 5th-grade classes at this school. The population of the study comprised students enrolled in classes 5-B and 5-D, which were randomly selected by the researcher. The experimental group consisted of 25 students, while the control group consisted of 23 students. Before the research process began, students' initial proficiency levels were measured using the Achievement Test developed by Özerol (2015). The study was designed with two groups: vocabulary instruction through the“Memory Card Game”was implemented with one class to enable rapid vocabulary learning, while vocabulary instruction in the other class was carried out using traditional methods without the Memory Card Game.