Yöneticilerin liderlik özelliklerinin çalışanların iş doyumu üzerine etkisi
The effect of managers' leadership characteristics onemployees' job satisfaction
  1. Tez No: 899803
  2. Yazar: SALİM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; yöneticilerin liderlik özelliklerinin çalışanların iş doyumlarına olan etkilerinin belirlenmesidir. Ayrıca çalışanların tanımlayıcı özelliklerine göre yöneticilerine yönelik algıladıkları liderlik özellikleri ve iş doyum düzeylerinde farklılık olup olmadığı da incelenmiştir. Amaç doğrultusunda; kişisel bilgi formu, çok faktörlü liderlik ölçeği ve iş doyum ölçeğinden oluşan veri toplama aracı 2024 yılında Manisa ili Akhisar ilçesinde özel sektörde beyaz yakalı olarak çalışan, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olan 384 çalışan gönüllü olarak uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0istatistik programından faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda çalışan algılarına göre yöneticiler yüksek düzeyde etkileşimci liderlik özellikleri, orta düzeyde dönüştürücü liderlik ve serbestlik tanıyan liderlik özellikleri göstermektedirler. Ayrıca çalışanların tanımlayıcı özelliklerine göre yöneticilerine yönelik liderlik algılarında ve iş doyum düzeylerinde farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Yöneticilerin liderlik özellikleri ile çalışanların iş doyumları arasında pozitif yönlü ilişkiler saptanmıştır. Çalışanların içsel, dışsal ve genel iş doyumları üzerinde etkileşimcive tam serbestlik tanıyan liderlik özelliklerinin olumlu etkisinin olduğu, dönüştürücü liderlik özelliklerinin ise genel ve içsel iş doyum düzeylerini etkilemediği, dışsal doyum düzeylerini artırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the effects of managers' leadership characteristics on employees' job satisfaction. In addition, it is also examined whether there is a difference in the leadership characteristics and job satisfaction levels that employees perceive towards their managers according to their descriptive characteristics. In line with the purpose; data collection tool consisting of personal information form, multifactor leadership scale and job satisfaction scale was applied voluntarily to 384 employees working as white-collar in the private sector in Akhisar district of Manisa province in 2024, determined by convenience sampling method. SPSS 22.0 statistical programme was used in the evaluation of the data obtained. As a result of the research, according to the perceptions of the employees, managers show high levels of transactional leadership characteristics, moderate levels of transformational leadership and permissive leadership characteristics. In addition, it was determined that there were differences in the leadership perceptions of the employees towards their managers and their job satisfaction levels according to their descriptive characteristics. Positive relationships were found between managers' leadership characteristics and employees' job satisfaction. It was concluded that continuance and permissive leadership characteristics have a positive effect on employees' intrinsic, extrinsic and general job satisfaction, while transformational leadership characteristics do not affect general and intrinsic job satisfaction levels, but increase extrinsic satisfaction levels.