Arda Denkel'de anlam ve söylem sorunu
The problem of meaning and discourse in Arda Denkel
- Tez No: 899809
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NUR ERKIZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tezimizin temasını oluşturan anlamın ve söylemin ne olduğunu ve anlama giden yolun ne tür aşamalardan geçtiğini araştırdık. Bu tezimizde, öncelikli olarak anlama yol açan nedensel etkinin, söylem ve iletişimle ortaya çıktığını ve bu iletişimin dilsel ve dil öncesi uzlaşım dizgeleriyle gün yüzüne çıktığını ve bu durumun insan anlığındaki yerini inceledik. İncelemenin konusu olan“Arda DENKEL'de Anlam ve Söylem Sorunu”, görüldüğü üzere, yazarımızın genel olarak analitik bir bakış açısıyla sunduğu nesnel bir dünya öngörüsü tezimizin çerçevesini oluşturmuştur. Bu durumda nesnel dünyayla ilişki içinde olabilen bir söylemi üretebilen bireyler ancak anlamlı bir çıkarım yapabilir. Söyleyen ve söylem arasında gerçekleşmiş herhangi bir etkileşim süreci bir diğerine açıklanabilir bir düzeye ulaşamadığı müddetçe anlamlı bir ilişki olabileceği görüşü reddedildi. Dil dışı veya dil öncesi ifade biçimlerinin imgesel veya davranışsal seviyesi anlam kuramını iletişime/söyleme yöneltti ve bu durumun farklı türde canlılarda olduğu kadar insanoğlunun da temel yetisi olduğu, fakat insan olma halinin daha dilsel ve daha karmaşık olduğu düşünülerek iletişim süreci incelendi. Böylece, anlama durumunun oluşması için gerekli minimum ihtiyacın, ancak söylemin iletişime geçilerek ve ancak bu süreçten sonra anlama dönüşeceği tezi savunuldu. Anlamın iletişimle, iletişimin de özdek denen doğanın nesnel yapısıyla ilişkilendirilmesi, Arda DENKEL'in kitapları merkezde olmak üzere diğer dil ve davranış filozofları da incelenerek savunuldu.
Özet (Çeviri)
We investigated what the meaning and discourse are, which constitute te theme of our thesis, and what kind of stages the path to meaning goes through. In this thesis, we primarily examined that the causel effect that leads to meaning emerges through discourse and communication, and that this communication comes to light through linguistic and pre-linguistic convention systems, and the place of this situation in the human mind. As can be seen, the subject of the review,“The Problem of Meaning and Discourse in Arda Denkel”, has formed the framework of our thesis of an objective world prediction presented by our author from a generally analytical perspective. In this case, only individuals who can produce a discourse that can relate to the objective world cane make a meaningful inference. The view that there could be a meaningful relationship was rejected unless any interaction process between the speaker and the discourse reached a level that could be explained to the other. The imaginary or behavioral level of non-linguistic or pre-linguistic forms of expression led the theory of meaning towards communication/discourse and that this is the basic ability of human beings as well as different types of living beings, but being human. Considering that the situation is more linguistic and more comlex, the communication process was examined. Thus, the thesis was defended that the minimum requirement for the formation of understanding would be that the discourse would turn into meaning only after communication and only after this process. The association of meaning with communication and communication with the objective structure of nature, called matter, was defended by examining other philosophers of language and behavior, with Arda Denkel's books at the center.