6360 sayılı Kanun'un büyükşehir ilçe belediyelerinin idari ve mali özerklikleri üzerine etkileri: Erzurum büyükşehir ilçe belediyeleri örneğinde bir araştırma
Effects of law no. 6360 on administrative and financial autonomy of metropolitan district municipalities: A study on the example of Erzurum metropolitan district municipalities
- Tez No: 670234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKÇAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkemizde yerel yönetimleri ilgilendiren birçok yasal düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Bu yasal düzenlemeler ile birlikte yerel yönetimlerin idari ve mali yapılarının güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Avrupa Yerel Özerklik Şartı'nda da ifadesi bulunan yerel yönetimlerin idari ve mali özerkliklerinin güçlendirilmesi Türkiye'nin başlıca yönetim sorunlarından birisi olarak göze çarpmaktadır. 2012 yılında kabul edilen 6360 Sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la birlikte büyükşehir belediyelerinde önemli değişimler yaşanmıştır. Yaşanan bu değişimin ilçe belediyelerine olumlu veya olumsuz etkisi tezde anlatılmaya çalışılmıştır. Tez konusunu; merkezi ve yerel yönetim kavramları, Osmanlı'da yerel yönetimler, Türkiye'de büyükşehir belediyelerinin kuruluş ve gelişim süreçleri, kamu yönetimi ve yerel yönetimler açısından önemli kavramlar olan; yetki, görev ve kaynak paylaşımı, özerklik kavramı ve anılan yasa ile birlikte, büyükşehir ve büyükşehir ilçe belediyeleri arasındaki kaynak paylaşımında, yetki ve görev paylaşımında meydana gelen değişiklikler ve yasanın ilçe belediyelerinin idari ve mali özerklikleri üzerinde yarattığı etkiler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many legal regulations concerning local governments have been implemented in our country. With these legal regulations, it is aimed to strengthen the administrative and financial structures of local governments. Europe strengthening local management of administrative and financial autonomy also found expression in the Charter of Local Autonomy stands out as one of Turkey's major management problems. With the Law No. 6360 on the Establishment of Metropolitan Municipalities and Twenty-Seven Districts in Fourteen Provinces and Amending Certain Laws and Decree Laws, which were passed in 2012, significant changes were experienced in metropolitan municipalities. We tried to explain the positive or negative effects of this change on district municipalities in our thesis. The subject of our thesis; The concept of central and local government, local governments in the Ottoman Empire, establishment and development of metropolitan municipalities in Turkey, an important concept in terms of public administration and local governments; Authority, duty and resource sharing, together with the concept of autonomy and the aforementioned law, the changes in the resource sharing, authority and task sharing between metropolitan and metropolitan district municipalities and the effects of the law on the administrative and financial autonomy of district municipalities.