Mısırlı öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde karşılaştıkları ortak kelimeler üzerine bir inceleme: ULUTÖMER Türkçe Öğretim Seti A1 Ders Kitabı örneği
A study about common words and phrases between Egyptian and Turkish language to help Egyptian students learn Turkish as a foreigner language A1 student book in ULUTÖMER Turkish Teaching book series will be taken as an example
  1. Tez No: 899849
  2. Yazar: HEBATALLAH OSMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNARA ALİYEVA ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkler, dünya üzerinde geniş sahalara yayıldığı için pek çok dille temasa geçmişlerdir. Onlar, İslamiyet'i kabul ettikten sonra Arap muhiti ile sıkı ilişki ve bağlar kurmuşlardır. Ticari ve siyasi ilişkilerin yanı sıra Arapça ile Türkçenin dilsel ilişkileri de yoğunlaşmıştır. İslam dinine hâkim olup daha iyi anlayabilmek ve halka ulaştırabilmek için yapılan çalışmalar neticesinde Arapçadan Türkçe yazı ve konuşma diline pek çok kelime, deyim, ek ve bazı dil bilgisi kuralları girmiştir. Günümüzde Türkçe, yabancı dil olarak öğrenilen popüler dillerden biridir. Dünyanın pek çok ülkesinde Türkçe eğitim veren kurumların sayısı çok fazladır. Bu ülkelerden biri de Mısır Arap Cumhuriyeti'dir. Gerek Mısır'da gerekse Türkiye'de eğitim alan Arap kökenli kişilerin sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Mısırlı öğrencilerin eğitiminde Türkçeye giren Arapça ve Mısır Arapçasına giren Türkçe kelimelerin varlığı eğitimi kolaylaştıran bir husustur. Bu çaılmanın amacı, Bursa Uludağ Üniversitesin ULUTÖMER'de kullanılan Türkçe Öğretim Seti A1 Ders Kitabı'nda geçen Arapça ve ortak Türkçe kelimeleri tespit ederek bu kelimelerin fonetik, morfolojik ve semantik açıdan durumunu irdelemek ve bu kelimelerin Arap kökenli öğrencilerin Türkçe öğrenirken sağladığı katkıları ortaya koymaktır. Çalışmanın, ileride öğrencilerin konuştuğu ana dili dikkate alınarak hazırlanacak olan ders kitaplarına materyal sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish people, having spread across vast territories of the world, have come into contact with many languages. After embracing Islam, they established close relations with the Arab world. In addition to commercial and political relationships, the linguistic relationship between Arabic and Turkish also deepened. Many words, idioms, affixes, and some grammar rules from Arabic entered Turkish writing and speech to better understand and convey Islamic religion to the people. Today, Turkish is one of the most popular languages learned as a foreign language, with many institutions providing Turkish education in many countries around the world. One of these countries is the Arab Republic of Egypt, where the number of people receiving education in both Egypt and Turkey is increasing day by day. The presence of Arabic words within Turkish and Turkish words within Egyptian Arabic facilitates education for Egyptian students learning Turkish as a foreign language. The Turkish Teaching set used at Bursa Uludağ University's ULUTÖMER will be examed; Arabic and common Turkish words mentioned in the Turkish Teaching set A1 textbook from phonetic, morphological, and semantic perspectives. It is thought that the study will provide material for future textbooks to be prepared, taking into account the native language spoken by the learner.