Türk İş Hukukun'da ve Avrupa Birliği Hukuku'nda geçici iş ilişkisi
Temporary employment relationship within Turkish Labor Law and European Union Law
- Tez No: 190761
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Law, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geçici iş ilişkisi, bir işverenin ekonomik bir kazanç elde etme isteğiyleveya herhangi bir kazanç beklemeksizin; kendisine iş sözleşmesiyle bağlıbulunan ve yazılı rızasını aldığı işçisini, aralarındaki sözleşme devamederken, çalışması için geçici süreliğine başka bir işverenin yanına veyönetimine vermesiyle oluşan üç köşeli hukuki bir ilişkidir. Bu çalışmada,geçici iş ilişkisi, öncelikle bir esnek istihdam modeli olarak ele alınmıştır.Daha sonra, Türk İş Hukukunda, geçici iş ilişkisi kavramı ve türleriüzerinde durularak; onun unsurları ve benzer ilişkilerden farkı ortayakonulmuştur. Ayrıca, yine Türk İş Hukukunda, geçici iş ilişkisinin taraflarıarasındaki hukuki ilişkiler, geçici iş ilişkisinde tarafların hak ve yükümlülükleri,toplu işçi çıkarmaya gidilen işyerlerinde uygulanan geçici iş ilişkisi, toplu(kolektif) iş hukuku yönünden geçici iş ilişkisi ve geçici iş ilişkisinin sonaermesi konuları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.Son olarak, Avrupa Birliği Hukuku ve bu hukuku oluşturan AvrupaBirliğine üye ülkelerin hukuklarındaki geçici iş ilişkisine yönelik düzenlemeler;çeşitli tablolardan (Avrupa Birliğinde Geçici İş İlişkisiyle Çalışanların SağlıkDurumları Üzerindeki Baskılar; Profesyonel Geçici İş İlişkisiyle ÇalışanlarınToplam İstihdam İçindeki Yüzde Oranları; AB Üyesi Ülkelerdeki Geçici İşİlişkisine Yönelik Düzenlemelerin Özeti) da yararlanılarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Temporary employment relationship is a three-cornered, judicialconnection that arises when an employer assigns his/her employee, who isbounded to the employer with labor agreement and whose written approval isreceived, to the charge of another employer for a temporary period of timewith the intention of economical profit or without any expectation for benefit,while the contract between the employee and the original employer is stillvalid. Throughout this study, temporary employment relationship is discussedas a flexible employment model at the outset.Subsequently, the concept of temporary employment relationshipwithin Turkish Labor Law, its elements and types, and the differencesbetween it and similar relationships are presented. Besides, again withinTurkish Labor Law, judicial relationships between the contractors of thetemporary employment relationship, the rights and the responsibilities of thecontractors, the temporary employment relationship that is enforced throughthe companies that experience aggregated layoffs, temporary employmentrelationship in terms of collective labor law and the breaking up of temporaryemployment relationship are analyzed in detail.Finally, European Union Law and the arrangements related to thetemporary employment relationship within the constitutions of the countries,that are members of the European Union and that constitutes this law, areexplained with the help of various tables (The Pressure on the HealthConditions of the People Working in Terms of Temporary EmploymentRelationship in the European Union, The Percentage of the EmployeesWorking in Terms of Professional Temporary Employment RelationshipWithin the Total Employment, The Summary of the Arrangements Related toTemporary Employment Relationship Within Countries Which Are Membersof the European Union).