The impact of contextual, multimodal language input and child's inhibitory control on the development of early literacy skills
Çeşitli bağlamlardaki multimodal dil girdisinin ve ketleme becerisinin erken okuryazarlık becerileri gelişimine etkisi
- Tez No: 899888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY ZEYNEP KARADÖLLER ASTARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Güncel alanyazında okul öncesi çocuklarda erken okuryazarlık becerilerinin akademik başarı üstündeki etkisi sıklıkla vurgulanmıştır. Okuryazarlığın gelişimi sıklıkla annenin jest kullanımı ile beraber araştırılmış olsa da, sadece sınırlı sayıda araştırma bu konuya çokboyutlu bakmıştır. Bu çalışma, çift kazançlı anne babaları içeren üçlü grupları hedeflemekte olup; çocuk kökenli etkenlerden ketleme becerilerini; aile kökenli etkenlerden ise bağlamsal ve bağlam-dışı multimodel girdileri içermektedir. İki farklı oyun oynarken doğal etkileşimleri video kaydına alınan, 60 ila 72 aylık anaokuluna giden çocukları olan kırk beş çift kazançlı aile erken okuryazarlık ile ilgili anketi doldurdu. Çocuklar aynı zamanda bir davranış ölçüm görevi tamamladı. Sonuçlar, çocuğun ketleme becerisinin erken okuryazarlık becerilerini yordadığını gösterdi. Ayrıca, babaların ikonik, işaret ve uzamsal jestleri ve toplam kullanılan jestler arasında iç-korelasyonlar bulundu. Son olarak, ebeveynlerin kız çocuklu grup ve erkek çocuklu gruplarda kullandığı jestler arasındaki farklılıklar raporlandı. Bu çalışma, erken okuryazarlık becerilerinin gelişimini çocuk ve ebeveyn olmak üzere iki farklı perspektiften incelerken çokboyutlu bir bakış açısı kullanan ilk çalışmalardan biridir. Ketleme becerilerinin önemi, babaların araştırmalarda oluşturulan üçlü gruplara dahiliyeti, ve sözel girdinin kavramsallaştırılmasındaki keşifsel ihtiyaç da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Current literature had previously highlighted the importance of early literacy skills in preschool children in terms of its prominence for future academic success. Although the emergence of literacy had been mostly investigated via maternal gesture use, there is only a limited number of studies where a multidimensional approach was adopted. The current study includes inhibitory control skills for assessing child-related influences, and the contextualised & decontextualised multimodal input for assessing parent-related influences targeting dual-earner family triads. Forty-five dual-earner families with 60-72 month old preschool children had provided audiovisual recordings of their natural interactions during playing two sets of games and filled out the parent form of an early literacy scale. The children had also participated in a behavior task. Results have shown that the self-regulation ability of the child had predicted early literacy skills. We had also found intercorrelations between father's iconic, point and spatial gesture use with the total gestures performed. Lastly, we reported differences between female-child triads and male-child triads in terms of parental gesture use. Current study is one of the first to adopt a multidimensional approach to explore the development of early literacy skills from both perspectives: the child and the parents. The importance of inhibitory control skills, triadic paternal inclusion, and the need for further exploration of speech input conceptualizations had also been discussed in the article.