From spaces of mechanics to mechanization of space (1760s-1960s)
Mekanik mekânlardan mekânın makinalaşmasına (1760lar – 1960lar)
- Tez No: 899908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN YONCACI ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Kronolojik bir zaman çizelgesini takip eden bu tez, mimarlık, yapılı çevre ve altyapıya entegre olarak üretilen, çalışan, etkileşimde bulunan ve dönüştüren makinelerin gelişimindeki önemli kırılmalardan mikro ve makro ölçekli bir konstelasyon çizmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, tekil mekanizmalardan küresel ağlara kadar, iki yüzyıl dahilinde makineleşme sürecine katkıda bulunan belirli makineleri, tarihi figürleri, mimari ve kentsel mekanları ve karşılıklı olarak birbirini etkileyen bilimsel alanları, sistemleri ve paradigmaları bir araya getirmektedir. 19. yüzyıla kadar insan emeğinin yerini alan mekanizmaların uzun süreli gelişiminden sonra makineleşme, seri üretilen ve montaj hattında mükemmelleşen motorlar (buhar ve diğerleri) aracılığıyla mimari, endüstriyel, altyapı ve kentsel alanlara yayılmıştır. 20. yüzyılın ilk yarısında küresel çatışmalar zirveye ulaşırken, makine teknolojisinin odak noktası değişmiş ve ardından her iki Dünya Savaşında da geliştirilip, test edilip, küresel olarak en yoğun haliyle yayılarak kullanılmıştır. Savaş sonrası dönemde Sibernetik aracılığıyla meydana gelen paradigma değişimi, kapalı bilim alanlarının sınırlarını bulanıklaştırmış; mimari, kentsel planlama ve teorik gelişmede bilimsel metodolojinin, disiplinler arası yaklaşımın ve sistem düşüncesinin temelini atmıştır. 1760'lı ve 1960'lı yıllar arasındaki teknik ilerlemeye ve bu sürecin önemli bileşenlerine odaklanan bu tez, mimarlık tarihi içinde makinasal mekanların ve mekanizasyon sürecinin nasıl, nerede ve neden ortaya çıktığına dair ayrıntılardan bir doku örmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Following a chronological timeline, this thesis aims to draw a constellation of breakthroughs in the evolution of machines that inhabit, interact, and transform the realms of spatial constructions of architecture, built environment, and infrastructure across micro and macro scales. From singular mechanisms to global networks, the study incorporates primer machines, architectural and urban spaces, and historical figures that contributed to the two hundred years of mechanization as a process that mutually recreates scientific endeavors, systems, and paradigms. After the long inception of the mechanisms that replaced human labor until the 19th century, mechanization diffused through architectural, industrial, infrastructural, and urban spaces through engines (steam and others) that were mass-produced and excelled on the assembly line. As global conflicts peaked in the first half of the 20th century, the focus of machine technology changed and subsequently was developed, tested, and employed intensely in both World Wars through the global dispersion of mechanization. The paradigm shifts through Cybernetics in the post-war era blurred the boundaries of enclosed scholarships and laid the groundwork for scientific methodology, interdisciplinary platforms, and systems approach in architectural and urban planning and theory. Focusing on the technical progress and its significant constituents between the 1760s and 1960s, this thesis aims to weave a fabric from the particulars of how, where, and why the spaces of mechanics and process of mechanization unfold within architectural history.