36-72 aylık çocuğu olan ebeveynlere yönelik medya aracılığı atölyesinin ebeveyn medya aracılığına etkisi
The impact of a media mediation workshop on parental media mediation for parents of children aged 36-72 months
  1. Tez No: 899917
  2. Yazar: ESRA MERDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, 36-72 ay arasındaki çocukların ebeveynlerinin medya aracılığı uygulamalarını geliştirmek amacıyla bir medya aracılığı atölyesinin oluşturulmasını ve bu atölyenin ebeveynlerin medya aracılığı uygulamalarına olan etkisini incelemektedir. Araştırma, karma yöntem stratejilerinden yakınsak paralel desen kullanılarak yürütülmüştür. Nitel veri toplama aşamasında ebeveynlerle görüşmeler yapılmış, araştırmacı günlüğü tutulmuş ve odak grup görüşmelesi gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Nicel veri toplama aşaması ise zayıf deneysel desen kullanılarak, deney ve kontrol gruplu model şeklinde tasarlanmıştır. Ebeveynlerin medya aracılığı uygulamalarını değerlendirmek amacıyla deney ve kontrol gruplarına Erken Çocukluk Ebeveyn Medya Aracılık Ölçeği (EÇEMAÖ) kullanılarak ön test ve son test uygulanmıştır. Nicel sonuçlar, atölyenin deney grubundaki ebeveynlerin medya aracılığı toplam puanlarını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artırdığını göstermektedir. Kontrol grubundaki ebeveynlerde ise medya aracılığı toplam puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik görülmemiştir. EÇEMAÖ alt boyutları incelendiğinde, deney grubu için aktif-destekleyici, kısıtlayıcı-destekleyici, aktif-sınırlayıcı, kısıtlayıcı-sınırlayıcı ve aktif- yorumlayıcı alt boyutunda son test puanları, ön test puanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Kısıtlayıcı-engelleyici alt boyutunda ise ön test sonuçları, son test sonuçlarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, nitel ve nicel veriler birbirini desteklemekte ve atölyenin ebeveynlerin medya aracılığı uygulamalarını olumlu yönde geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a media mediation workshop for parents of children aged 36-72 months and to examine the impact of this workshop on their media mediation practices. The research was conducted using a convergent parallel design, one of the mixed-method strategies. In the qualitative phase, data were collected through interviews with parents, a researcher's diary, and focus group discussions. These data were analyzed using descriptive analysis. The quantitative phase was designed as a quasi-experimental model with experimental and control groups. To evaluate parents' media mediation practices, the Early Childhood Parental Media Mediation Scale (ECPMMS) was applied to both groups as a pre-test and post-test. The quantitative results showed that the workshop significantly increased the overall media mediation scores of parents in the experimental group, while no statistically significant change was observed in the control group. When the sub-dimensions of the ECPMMS were examined, post-test scores were found to be significantly higher than pre-test scores in the active-supportive, restrictive-supportive, active-limiting, restrictive-limiting, and active-interpreter components. However, in the restrictive-blocker component, pre-test scores were found to be significantly higher than post-test scores. The qualitative data also revealed that the workshop increased parents' awareness of media mediation and helped them adopt a more informed approach in their practices. In conclusion, both the qualitative and quantitative data indicate that the workshop positively influenced parents' media mediation practices.