Genel ses eğitimine yönelik hazırlanan öğretim programının öğretmenlerin ses kullanım becerisine etkileri
The effect of the curriculum prepared for general voice education on teachers voice usage skills
  1. Tez No: 899928
  2. Yazar: MERVE NUR KALE KULAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNİHAL GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmış bir ses öğretimi programının meslek hayatlarında ses kullanım durumlarına ne düzeyde katkısının olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Zonguldak İli Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan Devrek Anadolu Lisesinde görev yapan farklı branşta ve araştırmaya gönüllü olarak katılan çalışma grubu ile tek gruplu ön test-son test deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Deney grubunun demografik bilgilerinin belirlenmesi ve görüşlerinin elde edilmesi amacıyla“Demografik Bilgi ve Görüşme Formu”ses eğitimi uygulama sürecinin öncesinde katılımcılara uygulanmıştır. Daha sonra hazırlanan ses öğretimi programı 10 hafta boyunca deney grubuna uygulanmıştır. Uygulama sonrasında ölçme aracı deney grubuna tekrar uygulanmış ve deney grubu son test puanları belirlenmiştir. Analizler sonucunda araştırmanın birinci alt problemine yönelik ses için duruş pozisyonu, ikinci alt probleme yönelik ses üreten organları tanıma, üçüncü alt problemine yönelik doğru nefes tekniğini legato ve staccato egzersizlerde uygulayabilme, dördüncü alt probleme yönelik doğru ses tekniğini kullanabilme ve beşinci alt probleme yönelik ses egzersizlerinde doğru entonasyon, rezonans ve artikülasyonu sağlayabilme son test puanlarının ön test puanlarından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte araştırmanın altıncı alt problemi olan genel puanlardaki gelişmeyi gösteren son test puanlarının, ön test puanlarından daha yüksek ve anlamlı düzeyde farklı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda deney grubuna uygulanan ses öğretimi programının öğretmenlerin ses kullanım becerileri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the level of contribution of a voice training program prepared considering the needs of teachers to the voice usage situations in their career. In the research, it was conducted a one group pretest-posttest experimental study with a study group who participated in the research voluntarily from different branches working at Devrek Anatolian High School, which is affiliated with the Zonguldak Province Devrek District National Education Directorate. On the purpose of determining the demographic information of the experimental group and obtaining their opinions, the“Demographic Information and Interview Form”was applied to the participants before the voice training application process. Then, the prepared voice training program was applied to the experimental group for 10 weeks. After the application, the measurement tool was re-applied to the experimental group and the post-test scores of them were indicated. As a result of the analyses, it was determined that the posttest scores were higher than the pre-test scores on the posture position for voice of the first sub-problem, the recognizing the sound-producing organs of the second sub-problem, the being able to apply the correct breathing technique in legato and staccato exercises of the third sub-problem, the correct voice technique of the fourth sub-problem, and the providing correct intonation, resonance and articulation in the voice exercises of the fifth sub-problem in the research. However, posttest scores showing the improvement in general scores, which is the sixth sub-problem of the research, were higher and significantly different from the pretest scores. In line with the findings obtained from the research, it was concluded that the voice training program applied to the experimental group had positive effects on the teachers' voice usage skills.