Okul öncesi eğitime devam eden çocukların akademik benlik saygısı ve yazı farkındalığı becerilerinin baba katılımı açısından incelenmesi
Investigation of the academic self-esteem and writing awareness skills of children attaining preschool education in terms of father's participation
  1. Tez No: 899927
  2. Yazar: ELİF ZENGİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada; okul öncesine devam eden çocukların baba katılımı ile akademik benlik saygıları ve yazı farkındalığı arasındaki ilişki incelenerek, akademik benlik saygılarının ve yazı farkındalığının gelişiminde baba katılımının etkili olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan tarama modeli iki veya daha çok değişken arasında birlikte değişim varlığını ve derecesini belirlemeyi amaçlayan betimsel yöntemlerden tarama modelidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı güz döneminde Ankara ili, Altındağ ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı bağımsız anaokullarına devam eden 4-6 yaş grubu toplam 234 çocuk ve babaları oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Demografik Bilgi Formu”,“Baba Katılım Ölçeği (BAKÖ)”,“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği (ABSÖ)”ve“Okul Öncesi Dönemde Sözcük ve Yazı Farkındalığı Değerlendirme Aracı”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Korelasyon Analizi, gruplar arası farklılık için Tukey-B çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, çocuğun cinsiyeti ve babanın yaşı değişkenleri ile Baba Katılım Ölçeğinin“Temel Bakım”boyutunda ve“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çocuğun yaşı, çocuk sayısı ve çocuğun doğum sırası, annenin yaşı değişkenleri ile“Keyfi Meşguliyet”boyutunda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Annenin çalışma durumu değişkeni ile“İlgi ve Yakınlık”ve“Temel Bakım”alt boyutlarında ise anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çocuğun yaşı değişkeni ile“Okul Öncesi Dönemde Sözcük ve Yazı Farkındalığı Değerlendirme Aracı”nın“Yazı Farkındalığı”ve“Sözcük Farkındalığı”alt boyutlarında ise anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Babanın öğrenim düzeyi değişkeni ile“Okul Öncesi Dönemde Sözcük ve Yazı Farkındalığı Değerlendirme Aracı”nın“Sözcük Farkındalığı”alt boyutu arasında anlamlı fark bulunmuştur.“Baba Katılım Ölçeği”nin“Keyfi Meşguliyet”alt boyutu ile“İlgi Yakınlık”ve“Temel Bakım”alt boyutları arasında,“İlgi Yakınlık”ile de“Temel Bakım”alt boyutları arasında pozitif yönde orta düzey bir ilişki vardır.“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”ile“Okul Öncesi Dönemde Sözcük ve Yazı Farkındalığı Değerlendirme Aracı”arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki vardır.“Okul Öncesi Dönemde Sözcük ve Yazı Farkındalığı Değerlendirme Aracı”nın ise alt boyutları arasında pozitif yönde orta düzey bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this study; By examining the relationships between academic self-esteem and writing by updating the national father who continues pre-school, it is aimed to determine whether changing the registered father of academic self-esteem and writing is effective. The scanning model, which is one of the good research methods, was used in the research. The study consists of a total of 234 children and their fathers in the 4-6 age group, who attend independent kindergartens affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in Ankara Province, Altındağ District, in the fall semester of the 2023-2024 Academic Year. The easy combination method was used to determine the study group. In the study, data were collected using the“Demographic Information Form”,“Father Participation Scale (BAQ)”,“Academic Self-Esteem Scale (ABSÖ)”and“Word and Print Awareness Assessment Tool in Preschool Period”. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS program. In the analysis of data, t Test, One-Way Analysis of Variance and Pearson Correlation Analysis, and Tukey-B multiple comparison test were used for differences between groups. According to the results of the research, a significant difference was found between the variables of the child's gender and the father's age and the“Basic Care”dimension of the Father Involvement Scale and the“Academic Self-Esteem Scale”. A significant difference was found in the“Arbitrary Occupation”dimension with the variables of the child's age, number of children and birth order of the child, and the mother's age. There is a significant difference in the mother's employment status variable and the“Attention and Closeness”and“Basic Care”sub-dimensions. A significant difference was found in the“Print Awareness”and“Word Awareness”sub-dimensions of the“Word and Print Awareness Assessment Tool in the Preschool Period”with the child's age variable. A significant difference was found between the father's education level variable and the“Word Awareness”sub-dimension of the“Word and Print Awareness Assessment Tool in Preschool Period”. There is a moderate positive relationship between the“Arbitrary Occupation”sub-dimension of the“Father Involvement Scale”and the“Intimacy”and“Basic Care”sub-dimensions, and between the“Intimacy”and“Basic Care”sub-dimensions. There is a weak positive relationship between the“Academic Self-Esteem Scale”and the“Word and Print Awareness Assessment Tool in Preschool Period”. There is a moderate positive relationship between the sub-dimensions of the“Word and Print Awareness Assessment Tool in Preschool Period”.