Doğal ve yapay çevre kapsamında insan-çevre-yapı etkileşiminden kaynaklanan olumsuzlukların araştırılması
Research on the negative aspects of human environment-building interaction within natural and artificial environment
  1. Tez No: 89994
  2. Yazar: Ç. NARTEN ELPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK ATALAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU DOĞAL VE YAPAY ÇEVRE KAPSAMINDA İNSAN-ÇEVRE-YAPI ETKİLEŞİMİNDEN KAYNAKLANAN OLUMSUZLUKLARIN ARAŞTIRILMASI Ç.NartenELPEK İç Mimarlık Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs- 1999 Danışman: Yrd. Doç. Faruk ATALAYER Araştırma konusunun bilimler arası ilişkilerine bağımlı olarak, mekansal tasarım konulu mesleklerde olanlara bu bilimler doğrultusunda bilgi edinimi sağlamak amacı ile araştırmanın giriş bölümünde konu ile ilgili tarihsel sürecin sergilenmesinin sonunda, konunun kimyasal, biyolojik, elektrobiyolojik boyutları açıklanmıştır; teknik ve tıbbi konular en aza ve basite indirgenerek aktarılmıştır. Konunun ilk bölümünde genel çevre ölçütleri insan-çevre etkileşimi olarak tanıtılırken, ikinci bölümde iç mekana özgü ölçütler yapı-çevre etkileşimi şeklinde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde doğal ve yapay çevresel ölçütlerin etkileri insan-mekan etkileşimi çerçevesinde anlatılmıştır. Bütün konuların kapsamı altında, etkileşimlerin getirdiği olumsuzluklar belirlenmiş, dördüncü bölümde de uygulamaya yönelik çözüm önerileri aktarılmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, araştırma konusu kapsamında seçilen, mekansal niteliği ülke koşullarına göre göreceli yüksek iki iş yerinde düzenlenen bir anket ile işyeri-konut niteliği ve yaşam tarzının sağlığın sübjektif belirtileri ile ilişkilendirilmesi, araştırma konusunun gerekliliği ve konu ile ilgili bilgi ediniminin önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In connection to the interscientific relationship of research, and the communication of the information to those working in the field of space design, in the first section of this thesis, after mentioning the historical process of the subject matter, the chemical, biological and electrobiological aspects are described; the technical and medical aspects have been reduced and simplified. While, in the first section, the general environmental parameters are" introduced in terms of human-environment interactions, in the second section, interior space parameters are described as building-environment interactions. The third section describes the effects of natural and artificial environmental parameters as human and space interaction. Regarding the contents of all the subjects, the negative aspects of these interactions are determined; in the forth section, solutions that can be used in practice have been advised. In the final section, in regard to the contents of the research, two offices whose spatial quality in the country is relatively high, have been chosen for a questionnaire to reveal the relationship between workspace-residence quality, living conditions and the subjective signs of health, and to emphasize on the necessity of the research subject and the importance of gathering information on the subject.