Uydukentlerde muhasebe sistemine bir örnek olarak Bahçeşehir uygulaması
Bahçeşehir application as on example of the accounting system at satellitecities
- Tez No: 89993
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ UYDUKENTLERDE MUHASEBE SİSTEMİNE BİR ÖRNEK OLARAK BAHÇEŞEHİR UYGULAMASI Gülten Çitil İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman : Prof.Dr. Davut Aydın 1980'li yıllarda ortaya çıkan uydukent kavramı ekonomik ve toplumsal yapıdaki değişikliklerden ortaya çıkmıştır. Literatürde uydukent Tanımlanırken kentlerin çevresinde plansız olarak yazılmış olmasına rağmen tam aksine planlı ve her türlü lüks ve konforu taşıyan evler ve villalardan oluşmuşlardır. Uydukentler kentin kalabalık, gürültülü ortamından uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettikleri yerlerdir. Uydukentlerin kentlerden farklı özel hizmetleri vardır. Konutlar, blok daireler ve özel villalar olarak yapılırken, çeşitli ve çağdaş yaşam standartlarını da içermektedir. Uydukentlerin inşaatı bittikten sonra, kente yerleşmeler başladığında kentte hizmeti kimin vereceği sorunu ortaya çıkmaktadır. Sorunun çözümünde iki alternatif vardır; ya belediyelerce eksik hizmetlerle yönetilecek ya da özel şirketler tarafından yönetilecektir. Özel bir şirketin vereceği hizmetleri belediyeler veremeyeceğinden, özel şirketlerce yönetilmesi konusu ortaya çıkmış ve bu konuda bir takım çalışmalar yapılmıştır. Uydukentlerde muhasebe sistemi deyince hizmet veren yönetim şirketlerinin muhasebesi anlaşılmaktadır. Şirket bir hizmet işletmesi olduğu için bu çerçevede hizmet işletmeleri için gerekli olan muhasebe işlemleri yapılmaktadır. Uydukentler ve muhasebesi ile ilgili olarak literatürde yeterli kaynak yer almadığından, konu ile ilgili işletmelere başvurulmuş ve bu işletmelerden gerekli bilgiler alınmıştır. Görüşme yapılan kuruluşlar Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Bilkent Çamkent hizmet işletme ve yönetim A.Ş. ve Bahçeşehir Hizmet İşletme ve Yönetim A.Ş. dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The“SatelliteCity”concept, which emerged in 1980s, is a result of the changes in economic and social structures. Although a SatelliteCity is defined as 'accommodations which are built around the cities without a plan', the SatelliteCities actually consist of houses and villas that provide luxury and a lot of comfort. The SatelliteCities are places preferred by those who want to be away from the city's noise. The SatelliteCities provide special services which are not found in cities. As the accommodations are built in the form of block apartments and special villas, they also support various modern living standards. After the building of a SatelliteCity is over as a rule people start to move there. As the number of moving people increases the problem which is that 'Who is going to provide the necessary services?' is faced. Naturally there are two alternatives: the municipality or a private company. In fact, management by the municipality is not a good solution as it will not be able provide all services adequately due to its huge responsibility for all the city. Therefore, the idea of SatelliteCity being managed by a private company is more appealing. So some studies have been made on this subject. The accounting of a SatelliteCity is actually the accounting of the company that serves the SatelliteCity. Since the company is a servicing company, the accounting of the company consists of service incomes and expenses.Since the literature on 'SatelliteCity' is very limited, I had to contact directly the service companies and obtain information from them. I have made interview with the following: Toplu Konut İdaresi Bşk., Bilkent, Çamkent Hizmet ve Yönetim A.Ş and Bahçeşehir Hizmet ve Yönetim A.Ş. The first chapter of this thesis is on management and management plans, management organs, rights and responsibilities in SatelliteCities. Also, forming an organization chart, goals and methods are covered. In the second chapter, the accounting system, accounting transactions and financial statements that is thought to be applied in a SatelliteCity are talked about.