The mediating roles of perceived cultural distance and perceived social support in the relationship between acculturative stress and general adaptation of international students in Türkiye
Türkiye'deki uluslararası öğrencilerin kültürleşme stresi ve genel uyumu arasındaki ilişkide algılanan kültürel uzaklık ve algılanan sosyal desteğin aracı rolleri
  1. Tez No: 899948
  2. Yazar: FATİH ÇARKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki uluslararası öğrencilerin kültürleşme stresi ile genel uyumu arasındaki ilişkide algılanan kültürel mesafe ve algılanan sosyal desteğin aracı rollerini araştırmaktır. Korelasyonel araştırma deseninin kullanıldığı bu çalışmada, Türkiye'de öğrenim gören 18 yaş üstü uluslararası üniversite öğrencileri kolayda örnekleme yoluyla örneklem olarak seçilmiştir. Dört yüz on üç uluslararası öğrenci, Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Öğrenciler için Kültürleşme Stres Ölçeği, Kültürel Mesafe Ölçeği, Uluslararası Öğrenciler için Genel Uyum Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nden oluşan veri toplama araçlarını doldurmuştur. Veriler, duyuruların uluslararası öğrencilere yönelik sosyal medyada ve üniversitelerin uluslararası öğrenci ofislerinde paylaşılmasının ardından çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veriler paralel aracılık analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, kültürleşme stresi ile genel uyum arasında anlamlı bir negatif ilişki olduğunu ve bu ilişkiye algılanan kültürel mesafe ve algılanan sosyal desteğin anlamlı bir şekilde aracılık ettiğini göstermektedir. Çalışmanın bulgularını tartışmak için literatürdeki çalışmalardan destek alınılmış, çıkarımlar ve ileri araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the mediating roles of perceived cultural distance and perceived social support on the association between acculturative stress and the general adaptation of international students in Türkiye. In this study, in which a correlational research design was used, international university students over the age of 18 studying in Türkiye were selected as the sample through convenience sampling. Four hundred thirteen international students filled out the data collection instruments including the Personal Information Form, Acculturative Stress Scale for International Students, Cultural Distance Scale, General Adaptation Scale for International Students, and Multidimensional Scale of Perceived Social Support. Data were collected online after the announcements were shared on social media targeting international students and universities' international student officies. Data were analyzed using parallel mediation analysis. The results show a significant negative relationship between acculturative stress and general adaptation, and this relationship is significantly mediated by perceived cultural distance and perceived social support. The literature was consulted to discuss the study's findings, and recommendations for implications and further research were made.