Presenteizmin iş performansına etkisinde iş yerinde mutluluğun aracı rolü
The mediating role of happiness at work in the effect of presenteism on job performance
  1. Tez No: 899968
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada sağlık çalışanlarının yaşamış olduğu presenteizmin iş performansına etkisinin incelenmesi, bu etkide iş yerinde mutluluğun aracı rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Yozgat İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Devlet Hastanelerinde çalışan sağlık çalışanları oluşturmakta olup, örneklemini ise 891 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Çalışmada dört bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Bunlar; presenteizm ölçeği, iş performansı ölçeği, iş yerinde mutluluk ölçeği ve çalışanların sosyo-demografik verilerinin saptanması için demografik bilgi formudur. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler yöntemler, güvenilirlik analizi, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi, çalışma için kurulan modeli test etmek amacıyla Process Macro model 4 regresyon analizi ve bağımsız örneklerde t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between presenteeism experienced by healthcare workers and its impact on job performance, aiming to determine the mediating role of workplace happiness in this relationship. The population of the research consists of healthcare workers employed in State Hospitals affiliated with the Yozgat Provincial Health Directorate. A total of 891 healthcare workers participated in the study. The presenteeism scale, job performance scale, workplace happiness scale, and a demographic information form were used to determine the socio-demographic characteristics of the participants. In analysis of the data, descriptive statistics, reliability analysis, confirmatory factor analysis, correlation analysis, Model 4 regression analysis from Process Macro was used to test the model, and independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) used to for the study.