İstavrit populasyonlarının arasındaki morfolojik farklılaşmanın incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on the examination of morfologic differantion among horse mackerel population
- Tez No: 900002
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Trachurus trachurus (Linnaeus, 1758), Karagöz istavrit balığının farklı denizlerde ki bazı biyolojik özelliklerinin incelenmesi ve boy-boy ilişkisi üzerinden farklı denizlerde ki popülasyonlarına ait morfolojik farklılıkların ortaya konması için Marmara Denizi açıklarından Eylül 2017-Ekim 2017 tarihleri arasında 481 birey, Karadeniz'den de Eylül 2017-Ekim 2017 tarihleri arasında 30 birey örneklenmiştir. Elde edilen örnekler labratuvar ortamına taşınmış ve her bir örneğin morfometrik ve meristik ölçümleri kayıt altına alınmıştır. Elde eldilen balıkların bulgularına göre Marmara Denizi'ne ait türün 6.1-16.6 cm total boy ile 2.0-37.2 g ağırlık aralığında, Karadeniz'e ait türün ise 10.9-14.6 cm total boy ile 10.82-21.95 g ağırlık aralığında olduğu kaydedilmiştir. Marmara denizi için boy-ağırlık ilişkisi W=0.012 TL2.8598 olarak hesaplanırken Karadeniz için boy-ağırlık ilişkisi W=0.008 TL2.9825 olarak hesaplanmıştır. Türün eşey oranlarına bakılmış ve D:E oranın Marmara Denizi için; 1.63:1 olduğu Karadeniz için; 0.30:1 olduğu bulunurken elde edilen oranlara uygulanan χ2 testi sonucu yine Marmara denizi için 28.458 P>0.05 olarak hesaplanırken Karadeniz için 8.267 P>0.05 olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Trachurus trachurus, Marmara Denizi, Karadeniz, boy-ağırlık, eşey oranı
Özet (Çeviri)
In order to investigate some biological characteristics of Trachurus trachurus (Linnaeus, 1758), Black Sea mackerel in different seas and to reveal the morphological differences of the populations in different seas through the length-length relationship, 481 individuals were sampled off the Marmara Sea between September 2017 and October 2017 and 30 individuals were sampled from the Black Sea between September 2017 and October 2017. The samples were transported to the laboratory and morphometric and meristic measurements of each sample were recorded. According to the findings of the fishes obtained, it was determined that the species belonging to the Marmara Sea had a total length of 6.1-16.6 cm and a weight range of 2.0-37.2 g, while the species belonging to the Black Sea had a total length of 10.9-14.6 cm and a weight range of 10.82-21.95 g. The length-weight relationship was calculated as W=0.012 TL2.8598 for the Marmara Sea and W=0.008 TL2.9825 for the Black Sea. The sex ratios of the species were examined and it was found that the D:E ratio was 1.63:1 for the Marmara Sea and 0.30:1 for the Black Sea, while the χ2 test applied to the ratios obtained was 28.458;P>0.05 for the Marmara Sea and 8.267; P>0.05 for the Black Sea. KEYWORDS: Trachurus trachurus, Marmara Sea, Black Sea, length-weight, sex ratio