Fitness sporcularının beden algısı ve algılanan stres düzeylerinin incelenmesi (Van il örneği)
Examination of body perceptions and stress situations of people doing fitness (Van province example)
- Tez No: 900027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın temel amacı doğrultusunda fitness sporu yapan bireylerin beden algıları ile algıladıkları stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmiştir. Nicel araştırma tekniklerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülen bu araştırma 2023 yılı mayıs ve temmuz ayları arasında Van ilindeki fitness merkezlerinde spor yapan bireylerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi incelendiğinde yaşları 18 ile 32 arasında değişim gösteren 348 katılımcını 214'ü kadın, 134'ü ise erkektir. Araştırmaya katılım tamamen gönüllülük esasına dayalı olmakla birlikte bu bilgi Bilgilendirilmiş Onam Formu aracılığıyla bireylere sunulmuştur. Araştırmada ilk olarak katılımcılara Kişisel Bilgi Formu sunularak, beden algısı ve algılanan stres düzeyinde etkili olabileceği öngörülen sorulara yer verilerek ilgili bilgiler toplanmıştır. Araştırmada katılımcıların beden algılarına ilişkin değerlendirmelerini ölçümlemek adına Beden İmajı Anketi, algıladıkları stres düzeyini belirlemek için de Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ölçek ve alt boyutların normal dağılım varsayımını sağladığı görülerek parametrik testler kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyeti, yaşı, eğitim düzeyi gibi demografik niteliklerinin ilgili ölçüm araçlarından alınan puanlar üzerinde farklılığa sebebiyet verip vermediği incelenmiştir. Ölçüm araçları arasındaki ilişkilerin incelenmesi adına yapılan korelasyon analizleri sonucunda da beden algısı ile algılanan stres arasında hem negatif yönlü hem de pozitif yönlü anlamlı ilişkisi olduğu görülmüş ve yordayıcı güce ilişkin açıklayıcı etkiler saptanmıştır. Elde edilen bulgular alan yazındaki araştırmalar ile karşılaştırılarak tartışma bölümünde detaylı olarak tartışılmış ve gelecek araştırmacılara yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with the main purpose of this research, the relationship between the body perceptions of individuals who practice fitness sports and the stress levels they perceive has been examined. Dec. Dec May Dec july2023 This research conducted with the relational screening model from quantitative research techniques was conducted with the participation of individuals who do sports in fitness centers in Van province between the months of May and July 2023. When the sample of the study was examined, of the 348 participants whose ages ranged from 18 to 32+ Dec, 214 of them were women and 134 were men. Although participation in the research is based on a purely voluntary basis, this information was presented to individuals through the Informed Consent Form. In the research, relevant information was collected by first presenting a personal information form to the participants, including questions that are predicted to be effective in body perception and perceived stress level. In the research, the Body Image Questionnaire was used to measure the participants' assessments of their body perceptions and the Perceived Stress Scale was used to determine the level of stress they perceived. As a result of the analyses, parametric tests were used, as it was seen that the scale and sub-dimensions provided the assumption of normal distribution. It was examined whether the demographic characteristics of the participants, such as gender, age, educational level, caused differences in the scores obtained from the relevant measurement tools. It was examined whether it caused a difference on the scores obtained from the measurement tools. As a result of correlation analyses conducted to examine the relationships between measurement tools, it was found that there is a significant relationship between body perception and perceived stress in both negative and positive directions, and explanatory effects on predic Dec Decient power were found. The findings obtained were compared with the research in the field article and discussed in detail in the discussion section and suggestions for future researchers were given