Tip 1 chiari malformasyonu nedeni ile opere edilen hastalarda suboksipital dekompresyon, tonsillektomi ve duraplastinin postoperatif dönemde klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 908243
  2. Yazar: FATİH GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEMİR KALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Chiari Tip 1 malformasyonlu (CM-I) hastalarda KSB ve posterior fossadan yapılan suboksipital dekompresyon, tonsillektomi ve duraplasti işlemi sonucunda morfometrik ölçümler ile anatomik yapıların pozisyonlarının postoperatif süreçte etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza Ocak 2015 ve Aralık 2023 tarihleri arasında, beyin ve tüm spinal MRG incelemesi bulunan Chiari Tip 1 malformasyonu tanılı,18-64 yaş aralığında 50 hasta dahil edildi. Her hasta için; siringomiyeli var olup olmaması, serebellar tonsiller herniasyon derecesi, sirinks en geniş çapı, obeks pozisyonu, posterior fossa hacmi (PFH) değişimi, baziller invajinasyon varlığı, mamiller cisim-dorsum sella mesafe ölçümü, optik kiazma açı ölçümleri preoperatif ve postoperatif olarak ayrı ayrı değerlendirildi ve sonuçları kıyaslandı. CM-I hastalarında grup ortalamaları Student-t testi kullanılarak, grup sıra ortalamaları Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırıldı. Kategorik değişkenlerin sıklıklarının karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanıldı. Obeks pozisyonu ve herniasyonu derecesi ile sirinks çapı arasındaki ilişki Spearman testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to investigate the effects of suboccipital decompression, tonsillectomy, and duraplasty procedures on morphometric measurements and the positions of anatomical structures during the postoperative process in patients with Chiari Type 1 malformation (CM-I). Materials and Methods: Between January 2015 and December 2023, 50 patients aged 18 to 64 with a diagnosis of Chiari Type 1 malformation, who underwent brain and total spinal MRI examinations, were included in our study. For each patient, the presence or absence of syringomyelia, the degree of cerebellar tonsillar herniation, the maximum diameter of the syrinx, obex position, changes in posterior fossa volume (PFV), the presence of basilar invagination, the distance measurement between the mammillary bodies and dorsum sellae, and the angles of the optic chiasm were evaluated preoperatively and postoperatively separately, and the results were compared. Group averages in CM-I patients were compared using the Student's t-test, and group rank averages were compared using the Mann-Whitney U test. The chi-square test was used for comparing the frequencies of categorical variables. The relationship between obex position, degree of herniation, and syrinx diameter was analyzed using the Spearman test. Statistical significance was planned with a p-value < 0.05. Results: IBM SPSS Statistics version 25.0 software was used for statistical analyses in this study. The normality of the variables was examined using visual (histograms) and analytical methods (skewness and kurtosis values; Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests). Categorical variables were presented as percentages and frequencies. Continuous data were reported as mean (standard deviation), median (minimum-maximum), or mean (%95 CI). For relationships between continuous variables that did not conform to a normal distribution, correlation coefficients and statistical significance values were calculated using Spearman correlation analysis. The correlation coefficient was evaluated as follows: 0.05-0.30 (low-insignificant), 0.30-0.40 (low-moderate), 0.40-0.60 (moderate), 0.60-0.70 (good), 0.70-0.75 (very good), and 0.75-1.00 (excellent correlation).