Hafniyum oksit destekli grafen nanotabakaları ile modifiye edilenbir elektrot yüzeyinde parasetamolün saptanması
  1. Tez No: 900106
  2. Yazar: FATMA NUR BAĞDİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Parasetamolün voltametrik tespiti için hafniyum oksit (HfO2) ve grafen nanoplatelet (GNP) bazlı yeni bir elektrokimyasal platform geliştirilmiştir. Önerilen elektrokimyasal platformun (GCE/GNP@HfO2) elektrokimyasal olarak aktif yüzey alanı ve yük transfer direnci (Rct), dönüşümlü voltametrik yöntem (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopik yöntem (EIS) ile sırasıyla 0.55 cm2 ve 264.4 Ω olarak belirlendi. Bu, önerilen materyalin algılama uygulamalarında umut verici bir aday olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. GCE/GNP@HfO2'nin performansı parasetamol elektrot işlemi için incelendi ve diğer elektrotlarla karşılaştırıldı. GCE/GNP@HfO2, parasetamolün voltametrik davranışını geliştirdi ve diğer elektrotlardan daha düşük olan 0,71 V'luk bir oksidasyon pik potansiyeli (Epa) sergiledi. Parasetamolün potansiyel kayması ve pik gelişimi, GNP@HfO2ile modifiye edilmiş elektrotun daha yüksek elektrokatalitik aktivitesini gösterdi. GCE/GNP@HfO2 ,parasetamol için 3.2×10-8 M (3sb/m) tespit sınırıyla 1.0×10-7 - 1.1×10-5 M çalışma aralığı sergiledi. Voltametrik ölçümler, farmasötik ürünlerde ve biyolojik numunelerde parasetamol için mükemmel doğruluk ve yüksek hassasiyet gösterdi.
Özet (Çeviri)
A novel electrochemical platform based with hafnium oxide (HfO2) and graphene nanoplatelets (GNP) has been developed for the voltammetric detection of paracetamol. The electrochemically active area and charge transfer resistance (Rct) of the proposed electrochemical platform (GCE/GNP@HfO2) were determined to be 0.55 cm2 and 264.4 Ω by cyclic voltammetricmethod(CV) and electrochemical impedance spectroscopic method(EIS), respectively. This indicates that proposed material can be considered as a promising candidate in sensing applications. The performance of GCE/GNP@HfO2 was examined for paracetamol electrode process and compared with other electrodes. GCE/GNP@HfO2improved the voltametric behavior of paracetamol and exhibited an oxidation peak potential (Epa) of 0.497 V, which less than that of other electrodes. The potential shift and peak improvement of paracetamol indicated the higher electrocatalytic activity of electrodemodified with GNP@HfO2. GCE/GNP@HfO2 exhibited a working range of 1.0×10-7 - 1.1×10-5 M with a detection limit of 3.2×10-8 M (3sb/m) for paracetamol. The Voltammetric measurements showed excellent accuracy and high precision for paracetamol in pharmaceuticals and biological samples.