Basketbolcularda kor egzersizlerinin atletik performansa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of core exercises on athletic performance in basketball players
  1. Tez No: 900107
  2. Yazar: CEM CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Basketbol müsabakalarında, sporcular çeşitli rakiplerle mücadele etmektedirler. Müsabakalar süresince, sporcuların rakiplerine üstünlük sağlamaları için kondisyonel özelliklerinin üst seviyede olması gerekir. Sporculara atletik performans testleri uygulanması ve değerlendirilmesi yüksek atletik verim için önemli bir gerekliliktir. Yüksek performans seviyesine ulaşan sporcuların mevcut durumlarını korumaları ve sakatlıklardan korunmaları da önemlidir. Bu çalışmanın amacı basketbolcularda 8 haftalık kor egzersizlerinin statik denge, kor kuvveti, anaerobik güç̧, sürat ve çevikliğe etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma yarı deneysel desenlerden“denk olmayan kontrol gruplu”desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu desende gerçek deneysel desenlerde olduğu gibi ön test-son test ve kontrol grubu bulunmaktadır. Ancak bu desende gruplara atama rastlantısal değildir. Mevcut çalışmada da deney ve kontrol grupları rastlantısal olarak oluşturulmamıştır. Örneklem grubu, deney ve kontrol olmak üzere toplam 20 antrenmanlı erkek basketbolcudan oluşturulmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 16.30±0.47 yıl, boy ortalaması 183.05±4.44 cm, vücut ağırlığı ortalaması 73.20±8.91 kg'dır. Ayrıca vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 21.80±2.04 kg/m2'dir. Tüm basketbolculara çalışmanın öncesinde ve sonrasında denge, CMJ (Couter Movement Jump), SJ (Squat Jump), 20m Sürat (20MS) ve T Çeviklik Testi (T-TEST) yaptırıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grupları arasında boy, VKİ, yaş ve vücut ağırlığı açısından farklılık olmadığı gözlenmiştir. Deneysel işlemin deney grubunda dengeye, T-TEST'e, CMJ'ye, SJ ve 20MS'ye etkisinin olduğu gözlenmiştir (p0.05). Sonuç: Araştırma sonucunda deneysel işlemin deney grubundaki bireylerin incelenen değişkenlerine etki ettiği gözlendiğinden antrenmanlı basketbolcuların denge, TTEST, CMJ, SJ ve 20MS değişkenlerine etki etmek için kor antrenmanlarının kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In basketball competitions, athletes compete against various opponents one after the other in one day. During the competitions, athletes need to have a high level of fitness in order to gain superiority over their opponents. The application and evaluation of athletic performance tests is an important requirement for high athletic efficiency. It is also important for athletes who reach high performance levels to maintain their current status and to protect them from injuries. In this context, the aim of this study was to investigate the effect of 8-week core exercises on static balance core strength anaerobic power speed and agility in basketball players. Materials and Methods: This study was conducted using a“non-equivalent control group”design, which is one of the quasi-experimental designs. In this design, as in true experimental designs, there is a pre-test, post-test, and control group. However, group assignment is not random in this design. In the present study, the experimental and control groups were not randomly assigned either. The sample group consisted of a total of 20 trained male basketball players, divided into experimental and control groups. The participants had a mean age of 16.30±0.47 years, a mean height of 183.05±4.44 cm, and a mean body weight of 73.20±8.91 kg. Additionally, the average body mass index (BMI) was 21.80±2.04 kg/m². All basketball players were subjected to balance tests, CMJ (Counter Movement Jump), SJ (Squat Jump), 20m Sprint (20MS), and T Agility Test (T-TEST) before and after the study. Results: It was observed that there was no difference between the experimental and control groups in terms of height, BMI, age and weight. It was observed that the experimental procedure had an effect on balance, ttest, CMJ, SJ and 20MS in the experimental group(p0.05). Conclusion: As a result of the research, since it was observed that the experimental procedure had an effect on the examined variables of the individuals in the experimental group, it can be recommended to use core training to affect the balance, ttest, CMJ, SJ and 20MS variables of professional basketball players.