Galvanizli tel üretim hattinda akişkan yatak tav firini ve çinko firinlarindan çikan atik enerjiyi kullanarak yeni bir kurutma firini tasarlamak
Designing a new drying furnace utilizing fluidized bed annealing furnace and waste energy from zinc furnaces in Galvanized wire production line
- Tez No: 900136
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin amacı, galvanizli tel üretimi sürecinde ortaya çıkan atık enerjinin geri kazanımı ve doğalgaz tüketimini azaltarak üretim maliyetlerini düşüren bir sistem tasarlamaktır. Galvanizli tel üretim sürecinde, çekilmiş telden başlayarak normalizasyon tavı, yüzey temizleme, kaplama ve koruyucu işlemler gerçekleştirilmektedir. Mevcut sistemde fırından çıkan atık baca gazları yaklaşık 300-500 °C sıcaklıklarında atmosfere verilmektedir. Bu çalışmada, yeni tasarım bir kurutma fırını geliştirilerek, fırından çıkan atık enerji verimli bir şekilde geri kazanılarak kurutma işleminde kullanılmıştır. Bu tasarımın uygulanmasıyla, doğalgaz tüketimi azalmış ve üretim sürecinde enerji verimliliği artmıştır. Ayrıca, çevresel etki de azalmış ve sürdürülebilir bir üretim sistemi sağlanmıştır. Yüksek lisans tezi, süreç simülasyonları, veri analizleri ve tasarım optimizasyonlarıyla desteklenerek, yeni tasarım fırının performansı değerlendirilmiş ve yapılan bu tasarım ile kurutma fırını yıllık enerji maliyeti 889.972,08 TL'den 407.671,2 TL'ye düşmüştür. Elde edilen sonuçlar, galvanizli tel üretim sektöründe enerji verimliliğinin artmasına yönelik önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design a system that recovers waste energy generated during the production process of galvanized wire and reduces production costs by decreasing natural gas consumption. In the galvanized wire production process, operations such as normalization annealing, surface cleaning, coating, and protective treatments are performed starting from the drawn wire. In the existing system, the waste flue gases from the furnace are released into the atmosphere at temperatures of approximately 300-500 °C. In this study, a new drying furnace design was developed to efficiently recover the waste energy from the furnace and use it in the drying process. By implementing this design, natural gas consumption has been reduced and energy efficiency in the production process has increased. Additionally, the environmental impact has decreased, and a sustainable production system has been achieved. The master's thesis, supported by process simulations, data analyses, and design optimizations, evaluated the performance of the new furnace design. With this design, the annual energy cost of the drying furnace was reduced from 889,972.08 TL to 407,671.2 TL. The results obtained have made significant contributions to increasing energy efficiency in the galvanized wire production sector.