18-24 ay arasındaki sağlam çocuklarının beslenme alışkanlıklarının büyüme ve gelişme üzerine etkisi
The effect of feeding habits of healthy children between 18-24 months on growth and development
  1. Tez No: 900135
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZTÜRK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN YILDIZ ALDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma, bebeklerin ailelerinin sosyodemografik özelliklerinin ve bebeklerin ilk bir yıllarındaki beslenme alışkanlıklarının bebeklerin büyüme ve gelişimine etkisini değerlendirilmesini amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli olup 1 Ekim 2023- 31 Mart 2024 tarihleri arasında İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne başvuran 18-24 ay arasındaki 284 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmaya kronik hastalığı olan çocuklar dahil edilmedi. Araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden katılımcılardan sosyodemografik veriler ile büyüme özelliklerinden; boy, kilo ve baş çevresi verileri elde edildi. Gelişimsel tarama testi olarak, Denver II Gelişimsel Tarama Testi (DGTT) uygulandı. Denver II Gelişimsel Tarama Testi, İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde çalışmakta olan çocuk gelişim uzmanları tarafından hastane içinde bulunan çocuk gelişimi değerlendirme odasında yapıldı. Araştırma sorularına yanıt bulabilmek için parametrik olmayan analiz yöntemlerinden; Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Ki-kare bağımsızlık testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the impact of the sociodemographic characteristics of families with infants and the feeding habits of infants during their first year on the growth and development of the babies. Materials and Methods: Our study is a single-center investigation involving 284 children aged 18 to 24 months who presented to the Pediatric Health and Diseases Clinic at Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between October 1, 2023, and March 31, 2024. Children with chronic illnesses were excluded from the study. Sociodemographic data, as well as growth characteristics such as height, weight, and head circumference, were obtained from participants who met the inclusion criteria and consented to participate. The Denver II Developmental Screening Test (DGST) was administered as a developmental screening tool. The Denver Developmental Screening Test was conducted by pediatric developmental specialists working at Istanbul Başakşehir Cam and Sakura City Hospital in the child development assessment room within the hospital. To answer the research questions, non-parametric analysis methods, including the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Chi-square independence tests, were employed.