Tıp fakültesi öğrencilerinin üçüncü el sigara dumanı hakkında inanışları
Beliefs of medical faculty students about third-hand smoke
- Tez No: 967727
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT SIRRI KETEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tıp fakültesi öğrencilerinin üçüncü el sigara dumanı hakkında inanışlarını değerlendirmek ve bu konuda hakkında farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte, kesitsel nitelikteki çalışmamız Haziran 2024 - Aralık 2024 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim gören öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, katılımcıların sosyodemografik özellikleri, sigara kullanımı, sigara bağımlılık düzeyi, üçüncü el sigara dumanı hakkındaki görüşleri ile inanışlarını değerlendiren bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 336 tıp öğrencisi katıldı. Öğrencilerin % 57,1'i kadın, % 42,9'u erkekti. Üçüncü el sigara dumanını daha önce % 81,3'ünün duymadığı, % 18,8'inin duyduğu saptandı. % 3'ü üçüncü el sigara dumanı hakkında eğitim aldığını, % 95'i kendi bilgi düzeyini yetersiz olarak değerlendirdiğini ve % 55'i üçüncü el sigara dumanının sağlığa zararları konusunda fikir sahibi olmadığını belirtti. BATHS-T ölçeğinden aldıkları genel puan ortalaması 5 üzerinden 3,9; sağlık alt boyutundan 3,89 ve kalıcılık alt boyutundan 3,91 puan aldı. Cinsiyet, nerede yaşadığı, sigara bağımlılığı, üçüncü el sigara dumanını daha önce duyup duymaması ile BATHS-T'ye verilen cevapların istatistiki olarak anlamlı şekilde farklılaşmadığı görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the beliefs of medical faculty students about third-hand smoke and to raise awareness on this issue. Materials and Methods: This descriptive, cross-sectional study was conducted between June 2024 and December 2024 among students studying at Gaziantep University Faculty of Medicine. Data were collected through a questionnaire evaluating participants' sociodemographic characteristics, smoking habits, smoking dependence levels, as well as their opinions and beliefs regarding third-hand smoke. Results: A total of 336 medical students participated in the study. Of these, 57.1 % were female and 42.9 % were male. It was found that 81.3 % had never heard of third-hand smoke before, while 18.8 % had. Only 3 % reported having received education about third-hand smoke, 95 % evaluated their own knowledge level as insufficient, and 55 % stated that they had no opinion on the health hazards of third-hand smoke. The mean overall score obtained from the BATHS-T scale was 3.9 out of 5; the mean health sub-dimension score was 3.89, and the persistence sub-dimension score was 3.91. No statistically significant differences were found in BATHS-T responses according to gender, place of residence, smoking dependence, or prior awareness of third-hand smoke (p>0.05).