İlkokul öğrencilerinin resimli çocuk kitaplarına ilişkin görüşleri: Çocuklar İçin Felsefe (P4C)
Primary school students opinions on illustrated children's books: Philosophy for Children (P4C)
  1. Tez No: 900192
  2. Yazar: ESRA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırma ilkokul öğrencilerinin Çocuklar İçin Felsefe (P4C) oturumlarında kullanılan resimli çocuk kitaplarına yönelik görüşlerini almayı amaçlamaktadır. Çocuklar İçin Felsefe (P4C) oturumlarında öğrencilerin kavramları nasıl anlamlandırdıkları, hangi akıl yürütme becerilerini kullandıkları araştırılarak uygulama süreçlerinin verimli hale getirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Eylem planlarının uygulanması sonrasında oluşturulan geçerlik komitesi ile verilerin değerlendirmesi yapılmıştır. Veri toplama araçları çeşitlendirilmiş, yapılandırılmış araştırmacı günlüğü, yapılandırılmış öğrenci günlüğü, yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi birlikte kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada kullanılan yapılandırılmış araştırmacı günlüğü, yapılandırılmış öğrenci günlüğü, yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, çocuklar felsefe oturumlarında kavram geliştirme becerilerini aktif olarak kullanmış, geliştirdikleri kavramların sınırlarını hem kendi hayatlarından yola çıkarak hem de arkadaşlarının fikirlerini değerlendirerek belirlemişlerdir. Sonuçlar: Sonuç olarak uygulaması yapılan Çocuklar İçin Felsefe (P4C) oturumlarında resimli çocuk edebiyatı kullanımının soruşturma sürecinde hem öğrencilerin merak seviyelerini arttırma hem de metinde yer almayan ifadelerin yorumlanması gibi durumlarda olumlu etkisi görülmüştür. Öğrencilerin, soruşturma esnasında kavramlar keşfettiği, kavramları anlamlandırırken akıl yürütme becerilerini etkin olarak kullandıkları sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin, kendilerine sorulan felsefi sorularla yetinmeyip kendi felsefi sorularını kurguladıkları görülmüştür. Yapılan araştırma, Çocuklar İçin Felsefe (P4C) uygulamalarında uyaran olarak kullanılan resimli çocuk kitaplarının katkısını ve öğrencilerin soruşturma süreçlerini detaylı bir şekilde yansıtmaktadır. Bu yönüyle Çocuklar İçin Felsefe (P4C) uygulayıcılarına farklı bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to obtain the opinions of primary school students about the children's picture books used in Philosophy for Children (P4C) sessions. It is aimed to investigate how students make sense of concepts and which reasoning skills they use in Philosophy for Children (P4C) sessions and to make the implementation processes more efficient. Method: Action research method, one of the qualitative research methods, was used in the study. After the implementation of the action plans, the data were evaluated by a validity committee. Data collection tools were diversified and structured researcher diary, structured student diary, semi-structured interview questions were used. Descriptive analysis and content analysis were used together to analyze the data. Findings: The findings obtained from the structured researcher diary, structured student diary and semi-structured interview questions used in the study were analyzed. According to the findings, children actively used their concept development skills during the philosophy sessions, and determined the boundaries of the concepts they developed both by starting from their own lives and by evaluating the ideas of their friends. Conclusions: As a result, it was observed that the use of illustrated children's literature in the Philosophy for Children (P4C) sessions had a positive effect on both increasing students' curiosity levels and interpreting expressions not included in the text during the investigation process. It was concluded that students discovered concepts during the investigation and used their reasoning skills effectively while making sense of the concepts. It was observed that the students were not satisfied with the philosophical questions they were asked, but constructed their own philosophical questions. The study reflects the contribution of children's picture books used as stimuli in Philosophy for Children (P4C) practices and the students' inquiry processes in detail. In this respect, it offers a different perspective to Philosophy for Children (P4C) practitioners.