'Gönül Dağı' dizisinde taşra temsilinin ve tutunma biçimlerinin göstergebilimsel analizi
Semiotic analysis of provincial representation and attachment styles in the TV series 'Gönül Dağı'
- Tez No: 900193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GEÇGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Gönül Dağı dizisindeki taşra temsillerini sosyolojik ve kültürel açılardan incelemektedir. Araştırmanın amacı, dizide yer alan taşra yaşamının gerçek taşra koşullarıyla ne ölçüde örtüştüğünü veya ondan ne kadar uzaklaştığını anlamaktır. Göstergebilimsel analiz yöntemiyle, dizideki karakterlerin taşra yaşamına uyum süreçleri ele alınarak, bu süreçlerin toplumsal, ekonomik ve kültürel faktörlerle olan ilişkileri incelenmiştir. Çalışmada, dizinin taşrayı sadece bir kaçış alanı değil, toplumsal bağların güçlü olduğu bir yer olarak yeniden tanımladığı bulunmuştur. Bu araştırma, televizyon dizilerinin toplumsal gerçeklikleri nasıl yansıttığını ve izleyicilere hangi temsiller aracılığıyla mesajlar sunduğunu anlamaya yönelik önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the rural representations in Gönül Dağı TV series from sociological and cultural perspectives. The aim of the research is to understand to what extent the depiction of rural life in the series aligns with or deviates from the realities of rural conditions. Through semiotic analysis, the adaptation processes of the characters to rural life are examined, focusing on how these processes relate to social, economic, and cultural factors. The study finds that the series redefines rural areas not only as places of escape but also as spaces where strong social bonds exist. This research makes a significant contribution to understanding how television series reflect social realities and the messages conveyed to viewers through these representations.