The Somali civil war: Root causes
Somali iç savaşı: Kök sebepleri
- Tez No: 512946
- Danışmanlar: DR. İLKE CİVELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Somali de, diğer birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi, devleti parçalayan ve ülkeyi parçalayan, fiziksel güvenliği bozmuş, kurumsal deformiteye yol açan köklü bir çatışmaya yol açan bir iç savaş yaşandı. Anarşik durum, eğitim, sağlık ve kamu güvenliği gibi temel sosyal hizmetlerin durdurulmasıyla sonuçlandı. Ayrıca kıtlık ve kuraklık gibi bir felakete yol açtı. Sonuç olarak, Somali başarısız bir devlet, terörizm, savaş ağaları, açlık, kabile savaşları ve hatta korsanlarla eş anlamlı hale geldi. Tez, Somali'nin iç savaşının nedenlerini ortaya koymak ve böylelikle salgınının güçlü bir açıklamasını sunmak için literatürün eleştirel yaklaşımını ve eleştirel değerlendirmesini kullanmaktadır. Siyasallaşmış klan kimliğinin rolünü, temel ihtiyaçların kötüleşmesini, devletin baskıcı rolünü ve Somali iç savaşının patlak vermesinde uluslararası bağlantıların rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma ayrıca sivil savaşların altında yatan nedenleri de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Somalia, like many other African countries, has experienced a state of civil war which has brought to total state collapse and a deep-rooted conflict that fragmented the country deteriorated the physical security and caused institutional deformity. The anarchic condition resulted in the halting of the basic social services. It also led to a catastrophic condition such as famine and drought. As a result, Somalia became synonymous with failed state, terrorism, warlords, famine, tribal wars and even pirates. The thesis utilizes a qualitative approach and undertakes of critical evaluation of the literature on Somalia's civil war to demonstrate the underlying causes of her and thereby to offer a strong explanation for its outbreak. It aims to investigate the role of the politicized clan identity, external linkages, deterioration of basic needs, and the state's repressive role in the outbreak of the Somali civil war. The study showed that these causal factors are the necessary underlying causes, proven to be sufficient conditions for the civil war.