التصوير البياني في ديوان 'هنا القاهرة' للشاعر خالد الطبلاوي: دراسة وصفية نقدية
Şair Halid et -Tablavı'nin 'İşte Kahire' adlı divanında beyani tasvir: Betimleyici ve eleştirel bir çalışma
  1. Tez No: 900262
  2. Yazar: EHAM MUSTAFA HAMMOOD AL-MAR'AWEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABIE MOHAMED MOHAMED HEFNY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Halid et-Tablavî, küçüklüğünden beri edebi yeteneğiyle öne çıkan modern bir şairdir. Sahip olduğu bu yetenek, onu hayatının her aşamasında geliştirmiş ve diğer modern şairler arasında önemli bir konuma çıkarmıştır. İşte bu çalışma, şair Halid et-Tablavî'yi tanıtmanın yanı sıra“Burası Kahire”adlı divanının tematik ve sanatsal özelliklerini ortaya koyma amacıyla yapılmıştır. Divan, sonuçları günümüzde de güçlü bir şekilde hissedilen, ümmetin yaşadığı zor, önemli ve de tehlikeli bir dönemi yansıtmaktadır. Tablavî'nin“Burası Kahire”adlı divanındaki şiirleri biçimsel olarak söz sanatlarıyla doludur. Bu minvalde şairin, kullanarak fikirlerini belirttiği sanatsal üsluplar ve söz sanatları türleri açıklanmıştır. Ayrıca söz sanatlarının, şairin edebi yaratıcılığına olan etkileri ortaya konarak eleştirel, betimsel bir çalışma yapılmıştır. Yine bu doğrultuda, söz sanatlarının katkıda bulunduğu estetik oluşumları ortaya çıkarmak amacıyla divandaki şiirlerin işlediği betimleyici ve eleştirel yaklaşımlar birleştirilmiştir. Araştırma, çeşitli sonuçlar ortaya koymuştur. Bunlardan en önemlisi söz sanatlarının,“Burası Kahire”adlı divanda açıklık, çok anlamlılık, çok biçimlik, biçimsel olarak dolgudan uzak kalınması, kişiselleştirme, biçimdeki yenileme ve yabancılaştırma, gerçek hayattan yararlanılma, biçim oluşturmada mecazın kullanımı, metinlerarasılık ve ilahi semboller ile temayüz etmesidir.
Özet (Çeviri)
Khaled Al-Tablawi is a contemporary poet whose literary talent emerged early in his life and has continued to flourish through various stages, leading him to a prominent position among modern Arab poets. This research aims to introduce Khaled Al-Tablawi and emphasize the thematic and artistic characteristics of his collection“Here is Cairo”. The collection reflects a significant and critical period experienced by the nation in the last decade, with its repercussions still strongly influencing our lives. In“Here is Cairo”, Al-Tablawi's poetry is distinguished by its rich figurative imagery, meticulously analyzed by the researcher through a blend of descriptive and critical approaches. The study elucidates the artistic techniques through which the poet expresses his ideas in this collection, identifying the patterns of figurative imagery employed and highlighting the impact of such imagery on the poet's literary creativity. To achieve this, the researcher employed both descriptive and critical methodologies in analyzing the poems of the collection, aiming to reveal the aesthetic formations influenced by figurative imagery. The research reached significant findings, notably emphasizing the distinctive features of figurative imagery in“Here is Cairo”, including its openness, multiplicity of meanings, diverse functions, avoidance of lexical redundancy, characterization, innovative and surprising elements in the imagery, integration of sensory elements into imagery, utilization of poetic devices in imagery construction and intertextuality, and implicit symbolism.