Intergenerational transmission of emotion regulation in the framework of the emotional cascade model through childhood emotional invalidation
Duygu düzenlemenin çocuklukta algılanan duygusal onaylanmama yoluyladuygusal çağlayan modeli çerçevesinde kuşakaşkın aktarımı
- Tez No: 900290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, duygu düzenlemenin çocuklukta algılanan duygusal onaylanmama yoluyla nesiller arası aktarımını Duygusal Çağlayan Modeli çerçevesinde araştırmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda, ebeveynlerin duygu düzenleme güçlükleri ile beliren yetişkinlerin düzenlenemeyen davranışları (aşırı onay isteme, baş etmek için içki içme, kendine zarar verme, bulimia semptomları) arasındaki ilişkide, çocuklukta algılanan duygusal onaylanmama ve duygusal çağlayanların (ruminasyon, düşünce bastırma, felaketleştirme) seri aracılık rolleri araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 148 beliren yetişkin ve ebeveyn çifti oluşturmaktadır. Sonuçlar, çocuklukta algılanan duygusal onaylanmama ve düşünce bastırmanın, ebeveynlerin duygu düzenleme güçlükleri ile beliren yetişkinlerin aşırı onay isteme, başa çıkmak için içme ve kendine zarar verme davranışları arasındaki ilişkide seri aracılık rolü olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, çocuklukta algılanan duygusal onaylanmama ve felaketleştirmenin, ebeveynlerin duygu düzenleme güçlükleri ile beliren yetişkinlerin aşırı güvence arama davranışları arasında seri aracılık rolü oynamıştır. Öte yandan, çocuklukta algılanan duygusal onaylanmama ve ruminasyonun, ebeveynlerin duygu düzenleme güçlükleri ile beliren yetişkinlerin herhangi bir düzenlenemeyen davranışı arasında seri aracılık etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the intergenerational transmission of emotion regulation in the framework of the Emotional Cascade Model through perceived childhood emotional invalidation. In this context, the mediating roles of perceived childhood emotional invalidation and emotional cascades (rumination, thought suppression, catastrophizing) in the association between the emotion regulation difficulties of parents and the dysregulated behaviors (excessive reassurance-seeking, drinking to cope, NSSI, bulimia symptoms) of emerging adults were investigated through serial mediation analyses. The participants in the study consist of 148 emerging adults and parent dyads. The results revealed that perceived childhood emotional invalidation and thought suppression serially mediated the relationship between emotion regulation difficulties of parents and excessive reassurance-seeking, drinking to cope, and NSSI behaviors of emerging adults. Further, perceived childhood emotional invalidation and then catastrophizing played a serial mediating role between parents' emotion regulation difficulties and emerging adults' excessive reassurance-seeking behaviors. On the other hand, it was found that perceived childhood emotional invalidation and rumination did not have a serial mediating effect between the emotion regulation difficulties of parents and any of the dysregulated behaviors of emerging adults.