Effects of marination conditions on the physico-chemical and microbiological quality of anchovy fillets inoculated with Morganella psychrotolerans during cold storage
Yabancı dildeki adı (Its Equivalence in foreign language): Effects of marination conditions on the physico-chemical and microbiological quality of anchovy fillets inoculated with Morganella psychrotolerans during cold storage.Marinasyon koşullarının Morganella psychrotolerans ile inoküle edilmiş hamsi filetolarının soğukta depolanması süresince fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik kalitesine etkileri
- Tez No: 900317
- Danışmanlar: ASST. ASSOC. DR. İLKNUR BAĞDATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Marinasyon, balıkları korumanın eski tekniklerinden biridir, balığa dahil edilmesi, balık ve et ürünlerinin duyusal özelliklerinin geliştirilmesine ve raf ömrünün uzamasına yardımcı olur. Türkiye'de yüzgeçli balıkların marinatları yemeye hazır balıkçılık ürünleridir. Bu, besin maddelerinin zenginliğinden kaynaklanmaktadır ve bu, tüketicinin daha fazla pişirmeye gerek kalmadan yemesini sağlar ve yenilebilir hale getirir, marinat tüketimi yıllık bazda artmaya devam eder. Balık Marinasyonu, taze, dondurulmuş veya tuzlanmış balıklardan veya salamura, sos veya yağa eklenen asetik asit, tuz gibi yenilebilir organik asitle muamele edilmiş bir grup balıktan oluşan balık ürünleri olarak ifade edilebilir. Hamsi türleri, besinleri ve harika duyusal özellikleri nedeniyle genellikle Marinasyon için kullanılır. Balık marinelerini gerçekleştirmek için uygulanan çeşitli teknikler vardır, Balık marinelerinin hazırlanması, marinelerin formuna bağlı olarak bazı rutin işlemleri takip etmiştir (yani soğuk, kızartılmış ve pişirilmiş, bazen marinelerin pastörizasyonu ayrılabilir. yüksek asetik asit ve tuz bileşenleri ile muameleyi içeren marinasyon banyosunda yapılmaktadır.Şu anda Morganella psikrotolerans bakterileri gibi taze ton balığı, soğuk tütsülenmiş ton balığı ve zarganadan ekstrakte edilmiştir.Havadan 0-5 0C'de tehlikeli histamin birikimi vardır. psikrotoleranlar ekstrakte edilmiş ve soğutulmuş sucul gıdalarda crutialin histamin gelişimi olarak sunulmuştur, suşları histamin balık zehirlenmesi oluşumunda çapraz bağlı deniz ürünlerinden ekstrakte edilmiştir.Morganella psikrotoleranlar histamin geliştiren güçlü bakterilerdir ve izolasyonları yeni keşfedilmiştir. M psikrotoleranlar tarafından histamin oluşumu onl ile önlenemez. • Balığın soğuk olarak soğutulması, dolayısıyla bozulmayı önleyebilecek katkı maddelerinin eklenmesi gerekir. Daldırma periyodu tür karakterlerine dayanmaktadır. Çalışmaların amacı, M. psychrotolerans'ın inhibisyonunu, ii) mikrobiyal büyümenin inhibisyonunu ve iii) marine edilmiş hamsi filetolarının buzdolabında depolama sırasında fiziko-kimyasal kalitesini bulmaktır.
Özet (Çeviri)
Marination is one of the ancient techniques of preserving fish, its inclusion in fish helps in enhancement of sensory characteristics and prolong of shelf-life of fish and meat products. Marinades of fin fish are easily come-by ready-to-eat fisheries products in Turkey. This is due to the richness in nutrients and this makes it available and edible for consumer to eat without any further additional cooking, marinades consumption keeps increasing on yearly bases. Fish Marination could be expressed as fish produce which consists of fresh, frozen or salted fish or a group of fish treated with edible organic acid, like acetic acid, salt, which are inserted into brines, sauces or oil. Anchovy species are generally utilized for Marination because of its nutrients and great sensory characters. There are diverse techniques applied to carry out fish marinades, The preparation of fish marinades followed some routine process which depend on the form of the marinades (i.e. cold, fried and cooked, occasionally, pasteurization of marinades could be separated. cold Marination of fish are carried out in marinating bath which involves treatment with high acetic acid and salts components. Currently, Morganella psychrotolerans such as bacteria has been extracted from fresh tuna fish, cold smoked tuna and garfish. There is dangerous aggregation of histamine at 0-5 0C from the psychrotolerans extracted and they are presented to be crutialin histamine development in chilled aquatic foods, the strains have been extracted from marine products which is cross-linked in histamine fish poisoning formation. Morganella psychrotolerans are powerful bacteria that developed histamine and their isolation are recently discovered. Histamine occurrence by M psychrotolerans could not be prevented with only cold chilling of fish, thereby, inclusion of additives that could prevent spoilage are needed. The period of immersion is based on the species characters. The objectives of the studies are to find the inhibition of M. psychrotolerans, ii) inhibition of microbial growth and iii) physco-chemical quality of marinated anchovy fillets during refrigerated storage.