Types of online reflection and dialogic feedback practices regarding pre-service efl teachers' online synchronous microteaching experiences
İngilizce öğretmen adaylarının çevrim içi senkronik mikro öğretim deneyimlerine ilişkin yansıma türleri ve söyleşimsel geri bildirim uygulamaları
- Tez No: 900322
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisi sırasında bir İngilizce Öğretim Yöntemleri dersindeki çevrim içi mikro öğretim uygulamalarına bağlı olarak öğretim üyesi değerlendirmesi, akran değerlendirmesi ve öz değerlendirme gibi farklı kaynaklardan elde edilen geri bildirimlerin içerik ve işlevlerini araştırmaktır. Ayrıca öğretim üyesi ve akran değerlendirmelerine verilen yanıtlara da odaklanılmaktadır. Söyleşimsel geri bildirim yaklaşımları bu çalışmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda geri bildirim içeriklerinin incelemesinde bilişsel ve sosyal-duyuşsal boyutlar göz önünde bulundurulmuştur. Bahsi geçen ders kapsamında elli yedi öğretmen adayı bir dönem boyunca yabancı dilde kelime öğretimi, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirme odaklı ders planları hazırlamak için küçük gruplar halinde çalışmışlardır. Grup üyeleri internet destekli senkron ders ortamlarında sırası ile bireysel olarak mikro öğretim uygulamalarını deneyimlemiştir. Araştırma verisi yaklaşık sekiz saat uzunluğundaki geri bildirim seanslarının çevrim içi video kayıtları, uygulamalardan sonra teslim edilen öz değerlendirme raporları ve geri bildirim seanslarına dair katılımcıların görüşlerini araştıran çevrim içi anketlerden toplanmıştır. Senkron (eş zamanlı) mikro öğretim uygulamalarını deneyimleyen seksen beş öğretmen adayı içerisinde çevrim içi ankete yanıt veren kişi sayısı elli yedi olmuştur. Bu nedenle inceleme altına alınacak çevrim içi video kayıtlarının ve öz değerlendirme raporlarının sayısı da aynı miktarda belirlenmiştir. Sosyal-duyuşsal açılardan, çoğunlukla memnuniyeti ifade etme, öğretmen adaylarının davranışlarını ve kişisel özelliklerini öne çıkarma, olumsuz geri bildirimi yumuşatarak iletme ve empati kurma gibi özellikler ön plana çıkmıştır. Bilişsel açılardan ise, ders planlaması ve prosedürleri, çevrim içi materyal dizaynı ve adaptasyonu, öğretim yöntem/tekniklerinin kullanımı diğerlerine kıyasla daha öne çıkan kategoriler olarak bulunmuştur. Ek olarak, farklı türlerden geribildirim içeriklerinin söylem analizleri doğrultusunda teşekkür etme, kolaylaştırma, değinme ve kabul etme destekleyici gibi öne çıkan ortak işlevler de belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ve çıkarımlar çevrim içi mikro öğretim uygulamalarında sözlü geri bildirim tekniklerinin içeriğini, işlevlerini ve aşamalarını açıklığa kavuşturabilir. Ayrıca bu çalışma bulguların ışığında çevrim içi mikro öğretim uygulamalarında kullanılabilecek etkileşimli bir geri bildirim modeli önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the content and functions of feedback coming from different sources such as instructor, peer, and self-evaluation in relation to the online microteaching component of an ELT Methodology course offered in an EFL teacher education program during the COVID-19 pandemic. It also focuses on the responses to the instructor and peer feedback. Dialogic approaches to feedback play an important role in the study. In this regard, cognitive and social-affective dimensions were taken into consideration. Fifty-seven pre-service EFL teachers worked in small groups to prepare their lesson plans based on vocabulary, listening, and speaking skills throughout a semester within the scope of the aforementioned course. The group members took turns to act as teachers in online micro-teachings implemented with the help of web-based synchronous sessions. Data were collected through online video recordings of feedback sessions lasting approximately eight hours, self-reflection reports submitted after the implementations, and online survey responses based on the process of feedback practices. The number of participants that responded to the survey questions was fifty-seven. Hence, the same number of online video recordings and self-reflection reports was selected for the analysis. As regards the social-affective aspects, mostly expressing satisfaction, highlighting attitudes and personal traits, softening negative feedback, and showing empathy came to the fore. Concerning the cognitive aspects, lesson planning and procedures, providing a rationale for feedback, online material design and adaptation, and use of teaching techniques were found to be common prominent aspects. In addition, the functions such as expressing gratitude, facilitative, referring, and agreeing were specified as the main outstanding ones for all types of reflection and dialogic approaches to feedback. This study might shed light on the content, functions, and phases of dialogic feedback practices that take place in online micro-teaching sessions implemented through web-based synchronous sessions. Moreover, in light of the findings, the study proposes a model regarding dialogic feedback practices in online microteaching contexts.