The use of blog activities to promote reflection in an ELT practicum
İngiliz dili eğitimi uygulama dersinde yansıtmayı teşvik edici blog aktivitelerinin kullanımı
  1. Tez No: 396935
  2. Yazar: ESRA BENER
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SENEM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu durum çalışması, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde İngiliz dili eğitimi bölümündeki on sekiz öğretmen adayının öğretmenlik uygulaması üzerine yansıtıcı düsünmelerini gelistirtirmek amacıyla, uygulama dersinde blog kullanımını incelemiştir. Veriler öğretmen adaylarının yansıtıcı blog yazıları ve yorumlarının arşivsel dökümanları, anketler ve hedef grup mülakatları ile elde edilmiştir. 457 blog girdisindeki yansıtıcı düşünmenin derinliğini ölçmek için yapılan yapı analizi sonucunda, girdilerin çoğunda (%61) orta yada ileri seviye ve %12'sinde en ileri seviye yansıtıcı düşünme izlerine rastlandı. Sonuçlar, bu çalışmada düzenlenen blog aktivitelerinin öğretmen adaylarını yansıtıcı düşünmeye yönlendirdiği ve sistematik olarak teşvik ettiği; bu yüzden onların daha derin yansıtma ile meşgul olmalarına bir fırsat yaratmış olabileceğini gösterdi. Blog aktivite türlesi arasında, özellikle günlük yazma ve öz değerlendirme aktiviteleri daha yüksek yansıtıcı düşünme seviyeleri sağladı. Mülakatlar ve anketlerin içerik analizi sonucunda çevrimiçi akran dönütü, öğretmenlik uygulaması deneyimlerini paylaşma, daha geniş bir kitleye ulaşma, dersin karma dizaynı, ve blogların verimliliği kaılımcılar tarafından gösterilen yansıtıcı düşünmenin derecesini etkilemiş olabilecek blogla alakalı faktorler arasında listelenmiştir. İngiliz dili öğretmeni eğitiminde, bu çalışma, yansıtıcı düşünmeyi artırma amacıyla İngilizce'nin yabancı dil olduğu bir bağlamda blog aktivitelerinin kullanılmasına örnek oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to promote reflection on teaching practice among eighteen pre-service English language teachers at a public university in Turkey via integration of reflective blog activities into a practicum. Data were collected through archival documents of participants' blog entries, two focus group interviews and two surveys. The framework analysis to detect the depth of reflection in a total of 457 blog entries of the participants revealed evidence of medium or high level reflection in most (61% ) of the entries and the highest level of reflection was found in 12% of the entries. The results indicated that the blog activities guided and systematically promoted reflectivity among pre-service teachers and thus might have created for them an opportunity to engage in deeper levels of reflection. Among the types of blog activities, journal writing and self-evaluation activities yielded higher reflection levels. Exchanging online peer feedback, sharing practice teaching experiences, having a larger audience, as well as the blended design of the course and efficiency of blogs were cited in the interviews and surveys as the features related to blogs which might have influenced the extent of reflection demonstrated by the participants. In English language teacher training, this study could provide an example for the utilization of blog activities as an alternative method to enhance reflection by pre-service teachers in a context where English is used as a foreign language.