Une étude écocritique sur moi, Tituba, sorcière… et traversée de la Mangrove de Maryse Condé
Maryse Condé'nin Ben, Tituba, Salem'in Kara Cadısı ve Mangrov'u Aşmak adlı eserlerinin ekokritik incelemesi
- Tez No: 900354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN ÖZGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geçtiğimiz otuz yıl boyunca, edebiyat eserlerinin ekoeleştirel yöntemle incelenmesine yönelik yaklaşımlar giderek yaygınlaşmış ve bu durum, dikkatimizi kültürel üretimlerin önemli çevresel boyutlarına ve etkilerine çekerek, mevcut iklim krizinin ortasında acil bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Anglosakson geleneğinden gelen edebiyat eleştirisi ve eleştirel teoriler, bu gelişmekte olan alana büyük bir ilgi gösterirken, Frankofon edebiyat incelemeleri ekoeleştirel çalışmalarda görece geride kalmıştır. Bu tez, Maryse Condé'nin iki eserini postkolonyalizm ve ekoeleştiri çerçevesinde analiz ederek, ekoeleştirel çalışmaları daha geleneksel edebiyat eleştirisi yaklaşımlarıyla birlikte değerlendirmeyi ve bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Postkolonyalizm, feminizm ve küresel Frankofon edebiyatın kesişme noktasında yazan Condé'nin eserleri, çağdaş literatürdeki önemli boşlukları doldurmayı ve çoğu zaman birbirinden farklı olan edebi, eleştirel ve kuramsal gelenekleri sentezleme potansiyeli barındırmaktadır. Bu tezde, Condé'nin eserlerindeki çeşitli ekolojik edebi mecazlar, yazarın biyografisi ve Césaire, Fanon ve Glissant gibi filozofların fikirleriyle birlikte ele alınmaya çalışılacak ve Maryse Condé'nin Moi,Tituba sorcière... ve Traversée de la Mangrove adlı iki eseri, Afro-Karayip toplumunda kimlik inşasında doğal unsurların rolünü anlamak için ekokritik metoduyla analiz edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Over the past several decades, ecocritical approaches to literature have become increasingly prevalent, drawing our attention to the important environmental dimensions and impact of cultural productions, an urgent concern amid our current climate crisis. While Anglophone literary criticism and critical theory have engaged substantially with this emerging field, Francophone literary studies has lagged behind. This thesis aims to fill this gap by analyzing two works of Maryse Condé within the framework of postcolonialism and ecocriticism by evaluating ecocritical studies alongside more traditional literary critical approaches. Writing at the nexus of postcoloniality, feminism, and global Francophone literature, Condé and her work promise to bridge key gaps in contemporary scholarship and synthesize what have been all too often disparate literary, critical, and theoretical traditions. Taking up various ecological literary tropes in Condé's work in conjunction with her biography and the ideas of philosophers such as Césaire, Fanon and Glissant, in this thesis we aim to analyze two works by Maryse Condé: Moi,Tituba sorcière... and Traversée de la Mangrove, using the method of ecocriticism to understand the role of natural elements in the construction of identity within Afro-Caribbean society.