Une etude comparative des contes populaires Français et Armeniens
Fransız ve Ermeni halk hikayeleri arasında karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 415709
  2. Yazar: GARİN ÇAVUŞYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARIE-FRANÇOISE CHITOUR, PROF. DR. VİNCENT FERRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu karşılaştırmalı çalışmada evrensel bir yapıya sahip olan halk masallarının, toplumların coğrafik ve kültürel yapısından nasıl etkilendiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Aarne-Thompson sınıflandırmasına göre belirlenmiş üç masal tipinin (510A Külkedisi, 327 Çocuklar ve Ogre, 545 Yardımsever Kedi) Fransız ve Ermeni birer versiyonu karşılaştırılmıştır. Masalların evrensel niteliği, birbirine benzemeyen iki toplumun masalları arasında karşılaştırma yapılmasına olanak sağlar. Onların özgünlüğü ise kültürel bağlamın bıraktığı izlerdir. Karşılaştırma çalışması, belli değişkenler arasında var olan benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarmaktadır. Söz konusu değişkenler şunlardır:“başlıklar”,“karakterler”,“sihirli objeler ve eşyalar”,“başlangıç ve sonuç formülleri”,“mutfak”,“sanat ve müzik”,“çevre ve din”. İnceleme,“yüzeysel”değişkenlerden başlayarak, daha“derin”değişkenlere doğru bir yol izlemektedir. Analiz edilmiş varyantlar, iki milletin kültürleri arasında temel farklılıklar olmadığını ortaya koymuştur. Öte yandan, özellikle farklı kıtalarda yer alan ülkelerin halk hikâyeleri arasında daha derin farklılıkların olacağı iddia edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand how, despite their universal nature, the folktales are influenced by the cultural and geographical aspects of the societies. A comparative study is conducted between Armenian and French versions of three tale-types, in accordance with the international Aarne-Thompson classification system. The tale-types are as follows: 510A Cinderella, 327 The Children and the Ogre and 545 The Cat as Helper. The universality of folktales allows for a comparison between the folktales of two non-strictly related societies. On the other hand, they carry the marks of its cultural context, which is the origin of its specificities. The comparison was made to bring the convergences and the divergences between several variable elements to the daylight. The changeable elements are:“the titles”,“the characters”,“the magical items and the objects”,“the beginning and the ending formulas”,“the cooking, the art and the music”,“the environment”and“the religion”. We have given priority to the“superficial variants”, afterwards to examine“profound variants”. However the analysis of the variants did not show fundamental differences between the cultures of the two nations. In fact, it is possible to assert that the divergences between variants of tales show themselves deeper in the tales of countries situated on different continents.